Jaka jest przyczyna takiego koloru krwawienia miesiączkowego?

Dzień dobry, Poprzedni miesiąc, a dokładnie od 31 stycznia do 27 lutego żyłam w naprawdę bardzo dużym stresie. Kochałam się z partnerem zabezpieczając się podwójnie, czyli tabletki antykoncepcyjne Orlifique oraz prezerwatywa. Po pominięciu jednej tabletki z trzeciego paska w blistrze zrobiłam zgodnie z zaleceniami na ulotce, jednak poszłam do ginekologa, który dodatkowo wykluczył ciążę. Następnie około 10 lutego ponownie współżyłam (również z podwójnym zabezpieczeniem). Krwawienie z odstawienia dostałam z dziennym opóźnieniem, jednak jest ono bardzo skąpe i brązowawe. Czy mam podstawy do obaw czy na wygląd krwawienia mógł mieć wpływ bardzo duży stres związany z obawami przed zajściem w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej na wygląd krwawienia z odstawienia mógł mieć wpływ silny i długotrwały stres. Czasem zdarza się, że krwawienie z odstawienia jest bardziej skąpe niż zazwyczaj, czasem może nie pojawić się wcale.

Jeśli tabletki antykoncepcyjne są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, które dokładnie są opisane w ulotce dołączonej do opakowania, to nie ma powodów do obaw. Ponadto wspomina Pani o podwójnym zabezpieczeniu, które z pewnością chroniło Panią przed zajściem w ciążę.

Inne pytania o skąpe krwawienie z odstawienia znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-krwawienie-z-odstawienia-po-drugim-opakowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-krwawienie-z-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/charakter-krwawienie-z-odstawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.