Co może być powodem tak skąpego krwawienia?

Witam, mam pytanie. Biorę od 2 lat tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj trwało u mnie 5/6 dni i było dosyć obfite. Tym razem jednak krwawienie jest bardzo skąpe i ma zabarwienie koloru brązowego. Normalnie towarzyszą mi objawy takie jak zawsze czyli ból podbrzusza i kręgosłupa. To pierwsza taka sytuacja jaka zdarza mi się odkąd biorę tabletki. Czy jest ryzyko ciąży? Dodam, że ostatni stosunek odbywałam ponad miesiąc temu i po tym miałam już krwawienie z odstawienia. Co może być powodem tak skąpego krwawienia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Skąpe krwawienie z odstawienia nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Zazwyczaj jest ono krótsze, jak i mniej obfite niż normalna miesiączka. Czasami przypomina niewielkie plamienia i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Warto pamiętać o tym, że na jego długość i intensywność może wpływać też szereg różnych czynników, jak nadmierny stres, odchudzanie czy zwiększony wysiłek fizyczny.

Jeżeli podejrzewa Pani, że mogło dojść do zapłodnienia, dobrym pomysłem będzie wykonanie testu ciążowego dostępnego w aptekach lub udanie się do laboratorium na badanie hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Szczególnie jeżeli zauważy Pani inne nietypowe zmiany w swoim samopoczuciu, które mogłyby wskazywać na zajście w ciążę. Testy pozwolą na jej szybkie wykluczenie bądź też potwierdzenie. Warto również skonsultować się ze specjalistą ginekologii, aby sprawdzić, czy zaburzenia miesiączkowania nie są spowodowane różnymi schorzeniami lub zaburzeniami w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej.

W wolnej chwili zachęcamy do przeczytania artykułu na temat odstawienia tabletek antykoncepcyjnych dostępnego na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie pani więcej szczegółowych informacji:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek

Być może pomocne okażą się również dla Pani odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl, które dotyczą podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-krwawienie-z-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-skapego-krwawienia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-krwawienia-z-odstawienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.