Czy te leki są przyczyną skąpego krwawienia?

witam, dostałam bardzo skąpej miesiaczki, nie jest to u mnie normalne ponieważ krwawienie jest skąpe i wydaje mi się ze różowawe. kilka dni wcześniej współzylam z partnerem pierwszy raz i podczas stosunku zaczęłam krwawić dość obficie(krwawienie skończyło sie po 2/3h od stusunku). Zastosowaliśmy zabezpieczenie. Dzień po stosunku byłam zmuszona brać leki na infekcje dolnych dróg moczowych. Czy te leki są winne podejrzanie skąpego krwawienia? Czy może jest inny powód?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skąpe krwawienie menstruacyjne nie ma związku ze stosowanymi lekami, natomiast nie sposób jednoznacznie ustalić, z czego wynika to zaburzenie w Pani przypadku.

Jeżeli obawia się Pani ciąży, to takie krwawienie nie jest symptomatyczne dla zapłodnienia, zwłaszcza, że pojawiło się kilka dni po stosunku.

Zazwyczaj skąpe miesiączki wskazują, podobnie jak obfite krwawienia, na zaburzenia hormonalne – wiele z nich ma charakter przemijający i nie budzi obaw. Niekiedy jednak mają związek np. z hiperprolaktynemią, czyli zaburzeniem związanym z nadmiernym wydzielaniem hormonu zwanego prolaktyną.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Jeżeli w kolejnym cyklu znów pojawi się tak skąpa miesiączka lub do tego czasu wystąpią inne dolegliwości, wskazana będzie wizyta u ginekologa. Wśród przyczyn skąpej miesiączki może być także zapalenie błony śluzowej macicy.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.