Co może być przyczyną tego skąpego krwawienia?

Dzień dobry, Moje pytanie dotyczy przyczyn skąpej miesiączki. Zacznę od tego, że mam regularne cykle ponieważ odbiorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnia miasiączka zaczęła się 7 dni temu ale była skąpa i trwała znacznie krócej(niecałe 3 dni zamiast 5), choć wydaje mi się że nie można nazwać tego plemieniem ponieważ przynajmniej pierwszego dnia krew była intensywnego koloru choć w niewielkiej ilości. W ostatnim cyklu, dnia 2 opróżniłam przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej Vibin o ok. 15h i następne tabletki przyjmowałam regularnie ale 8 dnia cyklu współżyłam z partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia (potem przeczytałam ze takowe jest wymagane do 7 dni po opóźnieniu przyjęcia tabletki, ja współżyłam 6 dni po pominieciu.) Następne stosunki wg. zaleceń ulotki były już zabezpieczone przez tabletki które przyjmuję. W związku z tym na wszelki wypadek dziś, czyli 7 dnia następnego cyklu wykonałam test ciążowy, który dał wynik negatywny. Co moze być zatem przyczyną skąpego krwawienia, któremu nie towarzyszył ból brzucha który zazwyczaj raczej odczuwam?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie antykoncepcji hormonalnej sprawia, że nie możemy mówić o miesiączkach, a o krwawieniu z odstawienia, które nie do końca jest tożsame z menstruacją. Hormony zawarte w pigułkach powodują zmiany w endometrium, czy też raczej w szybkości przyrastania, co powoduje, że krwawienia z odstawienia są bardziej skąpe i mniej bolesne niż menstruacja.

Może się zdarzyć, że w danym cyklu krwawienie podczas siedmiodniowej przerwy pojawi się z opóźnieniem, będzie tylko plamieniem lub nawet nie pojawi się wcale. Nie jest to powód do niepokoju, zwłaszcza gdy zostanie wyeliminowane podejrzenie ciąży. Proszę pamiętać, że także w przypadku gdy dojdzie do opóźnienia dłuższego niż 12h w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, krwawienia z odstawienia może odbiegać od normy.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.