Czy ta maść uszkodziła pochwę?

Witam.moja pani ginekolog zapisala mi masc momecutan na miejsca intymne jakies 3 miesiace temu.stosowalam ta masc 4 dni ,po czym odstawilam bo pani dermatolog powiedziala ze ta masc jest bardzo mocna na blony sluzowe wiec odstawilam.czy tak krotkie stosowanie tej masci moze miec konsekwencje w tym ze moja miesiaczka trwa od dwoch miesiecy tylko dwa dni i koniec.zawsze trwala 4-5 dni a od dwoch miesiecy zaledwie 2 dni.czy moze to byc skutkiem smarowania ta mascia dwa razy dziennie przez 4 dni miejsc intymnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

maść nie ma wpływu na zaburzenia miesiączkowania, choć nie powinno się jej stosować na błony śluzowe – jest do użytku zewnętrznego.

Natomiast skąpe miesiączki – jeżeli powtarzają się cyklicznie – mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne, np. związane z hiperprolaktynemią, czyli nadmiernie podniesionym poziomem prolaktyny. Wówczas cykle menstruacyjne mogą się wydłużać, miesiączka może pojawiać się rzadko lub być wyjątkowo skąpa i krótka.

Odsyłam do artykułu, tam odnajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Ponieważ jednak bez badań trudno to ustalić, sugeruję wizytę u ginekologa – zwłaszcza jeśli skąpe miesiączki będą się utrzymywać. Niewykluczone, że wskazane będzie wykonanie badań hormonalnych – powinny wskazać przyczynę Pani problemu.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.