Czy ten brak krwawienia z odstawienia jest powodem do niepokoju?

Witam skończyłam 2 opakowanie tabletek vixpo przy 1 krwawienie z odstawiania wystąpiło przy 2 już nie przez cały miesiąc nie współżyłam z powodu infekcji grzybiczej i jej leczenia czy mam się martwic czy jest to zupełnie normalne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, brak krwawienia z odstawienia może być powodem do niepokoju, ale nie musi. Czasami nie ma związku ze stanem chorobowym. Przede wszystkim zmiany hormonalne, jakich dokonują tabletki antykoncepcyjne, mogą spowodować, że przez pierwsze miesiące w ogóle nie wystąpi krwawienie z odstawienia lub będzie bardziej obfite albo wręcz przeciwnie – bardzo skąpe. To normalny objaw. Warto wiedzieć również, że błona śluzowa macicy dzięki antykoncepcji hormonalnej przyrasta dużo wolniej, co oznacza, że skutki jej złuszczania będą skromniejsze niż w przypadku zwykłej menstruacji. Po prostu macica nie musi co miesiąc oczyszczać się w takim samym stopniu, co wcześniej. O braku krwawienia z odstawienia przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek. Uregulowanie gospodarki hormonalnej przy antykoncepcji to kwestia indywidualna, ale zazwyczaj może zająć kilka miesięcy. W tym czasie możliwe są różne odchylenia od normy. Jeśli jednak w kolejnym cyklu krwawienie nie pojawi się – należy skonsultować to z ginekologiem. Badanie oraz zebrany wywiad mogą wskazać konieczność zmiany tabletek antykoncepcyjnych na inne. Niestety powtarzający się brak krwawienia może również wskazywać na choroby. O nich przeczyta Pani w odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-czy-powinnam-sie-niepokoic. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.