Czy pojawiło się u mnie krwawienie z odstawienia?

Witam, ostatnio pomyliłam miesiączkę z plamieniem (ponieważ byl to 28 dzień) i przyjęłam dwie tabletki antykoncepcyjne. Zaprzestałam przyjmowania tabletek, aby poczekać do normalnej miesiączki i dziś (33 dzień) dostałam krwawienia. I tu moje pytanie czy jest to miesiączka czy może po dwóch tabletkach może wystąpić krwawienie z odstawienia? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie bardzo rozumiemy, w jakim celu przyjęła Pani dwie tabletki antykoncepcyjne. Brakuje nam informacji, jakie to były tabletki oraz jak długo je Pani stosuje.

Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie występują naturalne miesiączki, lecz krwawienia z odstawienia. Skoro zaprzestała Pani przyjmowania tabletek, to mogło to być właśnie krwawienie z odstawienia, które zazwyczaj pojawia się podczas zażywania tabletek placebo.

Ponadto nieregularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może skutkować pojawianiem się nieregularnych plamień. Jest to jeden ze skutków ubocznych tej formy antykoncepcji.

O tym, w jaki sposób przyjmować tabletki antykoncepcyjne przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.