Dlaczego krwawienie z odstawienia nie występuje w terminie?

Biorę tabletki slinda około 6-7 miesięcy, we wrześniu, październiku i listopadzie 2023 miałam miesiączke dwa razy w trakcie brania białych tabletek oraz po zażyciu tych placebo. Natomiast w grudniu po skończeniu blistra wraz z tabletkami placebo okres opóźnił się o ponad 20 dni, teraz w styczniu ta sama sytuacja 14 dni temu zażyłam ostatnią tabletkę placebo i okresu brak.
KOBIETA, 19 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiany w regularności krwawień z odstawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, takich jak Slinda, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Na ogół antykoncepcja pomaga właśnie w wyregulowaniu cyklu. Niemniej jednak zdarza się też nierzadko, że kobiety podczas przyjmowania tabletek doświadczają plamień w trakcie aktywnej części pigułek czy braku krwawień przy placebo.

W przypadku braku krwawienia, po zakończeniu placebo w grudniu i styczniu, istnieje kilka możliwych przyczyn. Jedną z nich może być reakcja organizmu na zmiany hormonalne spowodowane wprowadzeniem tabletek. Nieregularności mogą wystąpić zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania, ale po 6-7 miesiącach powinno się to ustabilizować. Warto również uwzględnić czynniki zewnętrzne, takie jak stres, zmiany w diecie, zmiany w stylu życia czy choroby, które mogą wpływać na regularność cyklu menstruacyjnego, nawet jeśli stosowana jest antykoncepcja. Dodać trzeba także infekcje oraz konieczność ich leczenia czy inne długotrwałe kuracje. Aby wykluczyć inne możliwe przyczyny i uzyskać dokładną ocenę sytuacji, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zlecić badania, takie jak badanie hormonalne czy USG, aby dokładniej zrozumieć, co może wpływać na cykl i dostosować terapię antykoncepcyjną do Pani indywidualnych potrzeb. Nie można także wykluczyć konieczności zmiany preparatu albo rodzaju antykoncepcji (na plastry czy zastrzyk bądź inne). Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-odstawienia

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.