Co może sugerować ten skąpy okres?

Witam, od dwóch miesięcy stosuję plastry antykoncepcyjne Evra. Stosowałam je wcześniej 3 lata ale później miałam rok przerwy. Niedawno znów zaczęłam. Przez pierwszy miesiąc stosowania, kiedy dostałam miesiączkę miałam ją cały miesiąc, rozumiem że to był jakiś skutek uboczny. Teraz kiedy powinnam dostać drugą miesiączkę to jest ona tak bardzo skąpa, że prawie jej nawet nie ma. Robiłam 3 testy ciążowe ( w ciągu 3 dni) i wszystkie wyszły negatywnie. Czy to normalne skoro to są znowu początki stosowania antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przyczyn skąpego okresu może być bardzo wiele. Czasami jest to jednorazowa sytuacja, kiedy jednak taka sytuacja nie jest tylko jednorazowym incydentem warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, ponieważ problem może być dużo bardziej złożony niż mogłoby nam się wydawać na pierwszy rzut oka.

Napisała Pani, że wszystkie zrobione testy dały wyniki negatywne, więc w tej sytuacji wstępnie można wykluczyć ciążę. Dla pewności zalecamy jeszcze zrobienie badania BHCG, czyli tzw. stężenia gonadotropiny kosmówkowej (HCG), w przypadku którego materiałem do pobrania jest krew. Takie badanie pozwala na wykrycie ciąży już od 6 do 10 dni od momentu zapłodnienia. Oczywiście nie można wykluczyć, że te dolegliwości są spowodowane również innymi czynnikami. Na pojawienie się skąpego okresu może wpłynąć także infekcja narządów intymnych. Czasami za tego typu dolegliwości odpowiedzialne są również zaburzenia w gospodarce hormonalnej – w tym przypadku warto jeszcze dodatkowo rozszerzyć diagnostykę o konsultację endokrynologiczną.

Więcej na temat skąpych miesiączek oraz ich przyczyn przeczyta Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

Warto również sprawdzić, co na pytania dotyczące podobnej tematyki sądzą eksperci naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapy-okres-i-negatywny-test-ciazowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapy-okres-i-negatywne-testy-ciazowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapy-okres-ktory-trwal-8-dni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.