Czy tabletki mogły nie uchronić mnie przed zajście w ciążę?

Witam, zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne 18 dnia cyklu kilka dni później odbyłam stosunek ze swoim chłopakiem, był to przewidywany dzień owulacji. Doszło do wytrysku. Przez kilka dni po stosunku bolało mnie podbrzusze . 4 dni po zakończeniu brania antykoncepcji dostałam okresu, jest bardzo skąpy, widać go tylko na papierze podczas podcierania po oddawaniu moczu. Podbrzusze boli. Zrobiłam 2 testy, oba wyszły negatywnie. Dodam ze mam powiększony brzuch i bardzo twardy. Czy tabletki mogły nie uchronić mnie przed zajściem w ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy mogą pojawić się zarówno w wyniku zapłodnienia, jak też wielu innych schorzeń. Jeżeli testy z moczu wyszły negatywnie, może Pani zrobić jeszcze dla pewności test z krwi beta HCG, czyli badanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Umożliwia ono szybkie wykrycie ciąży od momentu możliwego zapłodnienia. W przypadku, gdy ten test również nie wykaże ciąży konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki.

W pierwszej kolejności zalecamy wybrać się do ginekologa, który będzie mógł zweryfikować, czy za tym problemem nie stoją schorzenia układu płciowego. W diagnostyce pomocne może być zarówno badanie ginekologiczne, jak i usg jajników. Czasami ból podbrzusza oraz skąpy okres mogą pojawić się z powodu zaburzeń hormonalnych. Aby je wykluczyć warto dodatkowo skonsultować się ze specjalistą endokrynologii, który zleci Pani odpowiednie badania hormonów.

Na zaburzenia okresu mogą wpłynąć również czynniki zewnętrzne, jak długotrwały stres, zmiana klimatu, czy też rozpoczęcie nowej diety.

Zachęcamy do przeczytania artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-ma-zwiazek-z-niedoczynnoscia-tarczycy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapy-okres-bolesnosc-piersi-i-podbrzusza-czy-to-sa-objawy-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapy-okres-i-negatywny-test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.