Co jest przyczyną tego braku krwawienia miesiączkowego?

Dzień dobry, Ostatni stosunek odbyłam 25.08 z zabezpieczeniem (prezerwatywa – nie wydarzyło się nic niespodziewanego). Okres ostatni miałam 30.07. Dziś (06.09) nadal nie mam miesiączki. Zrobiłam już kilka testów ciążowych – wszystkie negatywne. Ostatni wykonałam z porannego moczu 6.09. Co może być przyczyną braku krwawienia miesiączkowego? Czy testy nie zostały wykonane za wcześnie? Czy powinnam odczekać jakiś czas po stosunku, czy zrobić test w dniu spodziewanej miesiączki? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w takim wypadku? Dodam tylko, że miałam bóle piersi jak na okres i póle w podbrzuszu, ale miesiączki brak. Pojawiło się też krwawienie minimalne z dróg rodnych.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Za brak krwawienia miesiączkowego może odpowiadać wiele różnych przyczyn, w tym także ciąża. Wspomina Pani, że wykonane testy dały wynik negatywny, dlatego dla pewności warto wykonać dodatkowo badanie stężenia bhcg, czyli gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy. Jej stężenie rośnie bardzo szybko, dzięki czemu już po sześciu dniach od stosunku seksualnego można wykryć lub wykluczyć ciążę. Jej prawdopodobieństwo to jedno, ale proszę pamiętać, że brak okresu może być spowodowany również przez inne czynniki. Czasami na zaburzenia miesiączkowania może wpłynąć również modyfikacja diety, przede wszystkim gwałtowne odchudzanie lub zmiana klimatu. W niektórych przypadkach źródłem tego problemu może być również długotrwały stres – w takim przypadku zalecany jest odpoczynek. Oczywiście nie można wykluczyć również poważniejszych schorzeń, jak np. infekcja intymna układu płciowego czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów rodnych. Za brak krwawienia mogą odpowiadać również problemy hormonalne – w tym przypadku warto dla pewności skonsultować się zarówno z ginekologiem, jak i z lekarzem endokrynologii. Wizyta u specjalisty pomoże Pani określić przyczynę tego problemu i rozpocząć w razie potrzeby właściwie leczenie.

Więcej na temat przyczyn braku okresu może przeczytać Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Na podobny temat wypowiadają się również eksperci serwisu. Zachęcamy do zapoznania się z ich odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-opoznienia-sie-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-inne-przyczyny-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.