Czy testy wykonane zostały za wcześnie?

Witam, 25.08 odbyłam stosunek z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Ostatni okres miałam 30.07. Dziś 06.09 nadal brak okresu. Wykonałam już kilka testów - wszystkie negatywne. Bolały mnie piersi jak przed okresem, czasami odczuwam ból w podbrzuszu. Czy testy wykonane zostały za wcześnie? Jaka może być inna przyczyna opóźnienia okresu? Czy mogło dojść do zapłodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Takie objawy, które Pani opisuje, czyli brak okresu, ból piersi oraz ból podbrzusza mogą sygnalizować zarówno ciążę, jak też wiele różnych problemów ginekologicznych. W przypadku testów ciążowych najlepiej wykonać je nie wcześniej niż 8-10 dni po zbliżeniu, a już najlepiej w terminie spodziewanej miesiączki, wtedy mogą dać najbardziej wiarygodny wynik. Jeżeli jednak chce się Pani dodatkowo upewnić można zrobić także badanie bhcg, czyli hormony o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Jest ono bardziej wiarygodne od domowych testów ciążowych i pozwalają na wykrycie ciąży już po 6-7 dniach od stosunku.

Powinna Pani również udać się do ginekologa, aby sprawdzić, czy opisane dolegliwości nie wynikają również z innych przyczyn, związanych np. z jakimiś schorzeniami ginekologicznymi. W niektórych przypadkach za brak okresu mogą odpowiadać także choroby, jak zespół policystycznych jajników, inne zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej organizmu, nieodpowiednia dieta uboga w składniki mineralne, nadmiar obowiązków i przemęczenie a nawet zmiana klimatu. Lista tych czynników jest długa, dlatego, jeżeli test z krwi oraz badanie ginekologiczne nie potwierdzą ciąży wskazana jest szersza konsultacja.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat braku okresu oraz jego możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-przez-dwa-miesiace

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-zatrzymania-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-a-zmiana-klimatu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.