Czy powinnam się martwić tym stanem?

Mam 20 lat, od 9 dni spóźnia mi się okres, jestem senna, mam nabrzmiałe piersi i odczuwam od dwóch lekkie bóle w dole brzucha, jak bym miała dostać okres, wcześniej nie zdarzało mi się tak długie spóźnienie, było to max do 3 dni, na pewno nie jestem w ciąży bo nie współżyłam w ostatnim czasie. Czy powinnam się martwić że coś jest nie tak ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wspomniała Pani o długości swoich cykli – prawidłowo długość cyklu może wynosić nawet 36 dni i do tego czasu możliwe jest, że nie dzieje się nic niepokojącego. Objawy, które Pani doskwierają mogą świadczyć o zespole napięcia przedmiesiączkowego. Zdarza się, że im dłużej trwa taki stan, tym jego objawy są bardziej dokuczliwe. Więcej o PMS w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pms. Jeżeli cykl wydłuża się powyżej 36. doby zdecydowanie warto odwiedzić ginekologa. Bywa, że przyczyną zaburzeń miesiączkowania, poza prozaicznymi: stresem, przebytą infekcją czy przyjmowanymi lekami, jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna organizmu. Przyczyną mogą być zaburzenia pracy tarczycy, nieprawidłowy poziom prolaktyny lub PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. W takiej sytuacji ginekolog może zadecydować o leczeniu hormonalnym bądź skierować Panią do endokrynologa. Więcej o cyklu miesiączkowym i jego nieprawidłowościach pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.