Czy moje dolegliwości są objawami PMS?

Dzień dobry, mój cyk trwa 29-36 dni, ostatni trwał 29 dni i ostatni okres zaczął się 10 stycznia i trwał do 16 stycznia. 21 i 22.01 czyli 12 i 13 dnia cyklu uprawiałam sex z partnerem w prezerwatywie, do wytrysku w każdy z tych dni doszło poza nią, wynika że były to dni płodne. Dziś jest 22 dzień cyklu, okres mam dostać dopiero za 9 dni, mam bóle podbrzusza, moje piersi są nabrzmiałe i odczuwam w nich lekkie mrowienie. Czy mogło dojść wtedy do zapłodnienia, jeśli prezerwatywa nie pękła i wytrysk nie był w środku? Czy moje dolegliwości są objawami PMS i nie powinnam się stresować się ciążą?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej dolegliwości, które Pani odczuwa, mogą mieć związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Do najczęściej występujących dolegliwości zaliczyć można: dyskomfort w podbrzuszu, rozdrażnienie, płaczliwość, bóle głowy, wzdęcia, biegunki, spadek libido czy zatrzymanie wody w organizmie.

W tym okresie piersi mogą być bolesne, tkliwe oraz nabrzmiałe. Dodatkowo kobieta może odczuwać mrowienie. Jeśli więc prezerwatywa została użyta prawidłowo i nie doszło do jej uszkodzenia, to najprawdopodobniej nie zaszła Pani w ciążę, a objawy mają związek z PMS.

Proszę więc cierpliwie czekać na okres, a jeśli nie pojawi się w terminie, wykonać test ciążowy.

Więcej na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego przeczytać można w naszym tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pms.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.