Co mogą wskazywać te dolegliwości?

Półtora tygodnia temu uprawiałam tak zwany „seks przez ubranie”. Chłopak dodatkowo robił mi palcówkę (również przez ubranie). Raczej nie dostał wytrysku, ale pewna nie jestem. Okres mam nieregularny, ale nigdy mi się tyle nie spóźniał (minął tydzień odkąd powinnam go dostać). Mam twardy i lekko powiększony brzuch w podbrzuszu od dość dawna. Ostatnio mam też ból w piersiach. Czy może być to ciąża? Jeśli nie to jaka jest przyczyna powiększonego brzucha, bólu w piersiach i spóźniającego się okresu?

Redakcja abcZdrowie

Witam, prawidłowa długość cyklu to 25-35 dni i wszelkie opóźnienia w tym zakresie są dopuszczalne. W przypadku pettingu – sytuacja, o której Pani pisze nie stwarza zagrożenia nieplanowanej ciąży – niezależnie od tego czy doszło do wytrysku, czy nie. Dolegliwości, które Pani wymienia wyglądają na zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, doświadczany przez ok. 80% miesiączkujących kobiet. Zespół ten dotyka kobiety nawet na tydzień przed nadejściem miesiączki i składają się nań dolegliwości psychofizyczne (badacze wyodrębnili aż 150 możliwych objawów PMS!), w tym ból i tkliwość piersi, dolegliwości jelitowe (wzdęcia, zaparcia), bóle głowy, ale też rozdrażnienie, niepokój, płaczliwość. Częstym problemem są również obrzęki, a także napady wilczego głodu lub wręcz przeciwnie – brak apetytu. Więcej o dolegliwościach przedmiesiączkowych w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-pms-i-dlaczego-dotycza-tylko-niektorych-kobiet. U źródeł PMS leży zaburzenie równowagi hormonalnej, choć naukowcy nie do końca są przekonani czy estrogen, progesteron i prolaktyna to jedyni winowajcy. Faktem jest jednak, że zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi być bardzo uciążliwy – na tyle, że niektóre kobiety decydują się na zasięgnięcie porady specjalisty. Zachęcam również do przeczytania materiału: https://portal.abczdrowie.pl/nietypowe-objawy-pms. Sugeruję więc poczekać na menstruację, jeśli jednak jej brak będzie się przeciągać, powinna Pani skorzystać z konsultacji ginekologicznych – powodów zaburzeń miesiączkowania może być wiele, niektóre są prozaiczne i łatwe do uchwycenia już po badaniu na fotelu ginekologicznym, inne zaś wymagają wykonania badań hormonalnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.