Czy Duphaston pomoże zajść w ciążę?

Dzień dobry, Staramy się z mężem o drugie dziecko. Cykle mam dość długie 36-42 dni. Lekarz zalecił branie Duphastonu od 17dc przez 10 dni. Czy branie Dupastonu przed owulacja (po obserwacji owulacja występuje w zależności od długości cyklu między 19-26 dc) może pomóc w zajściu w ciaże? Czy ewentualna ciąża ma szanse się utrzymać jeśli odstawię tabletki po 10 dniach?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wskazaniem do zażywania leku Duphaston jest rozpoznanie niedoboru progesteronu, hormonu odpowiadającego za przygotowanie organizmu kobiety do zajścia w ciążę. Można się domyślać, że w Pani przypadku lekarz zalecił stosowanie preparatu ze względu na długi cykl owulacyjny, który może, ale nie musi utrudniać poczęcie dziecka. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, ponieważ specjalista zorientowany w sytuacji pacjentki dobiera dawkowanie i czasookres w zależności od indywidualnych potrzeb. Odpowiadając na Pani pytanie, zażywanie Duphastonu ma pomóc w zajściu w ciążę. Odstawienie leku należy skonsultować z lekarzem, ponieważ to on po zleceniu i analizie badań będzie w stanie zdecydować, czy przyjmowanie leku jest nadal wskazane. Życzymy powodzenia i pomyślności na drodze starania się o potomstwo. Zachęcamy także do lektury artykułów tematycznie związanych z kwestią, o której Pani pisze.

https://parenting.pl/cykl-owulacyjny

https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odpowiednie-stosowanie-preparatu-duphaston

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.