Czy te tabletki na pewno mi pomogą zajść w ciążę?

Witam, od pół roku staram się zajść w ciąże. Na wizycie lekarskiej usłyszałam że jestem płodna skoro mam już dziecko i że czas pandemii to nie jest odpowiedni moment na ciążę na koniec dostałam receptę na mastodynon oraz duphaston z informacją że to mi pokaże zajść w ciążę. Moje pytanie brzmi jak mają mi te tabletki pomoc oraz czy napewno nie są szkodliwe? Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie, zdaniem lekarzy pandemia to nie jest odpowiedni czas na ciążę. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało oświadczenie, w którym sugeruje wstrzymanie się z planowaniem potomstwa. Jeśli chodzi natomiast o Pani płodność, to bez badań trudno to ocenić, ale warto wiedzieć, że istnieje tzw. niepłodność wtórna i zdarza się parom, które mają już dzieci. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-wtorna. Mastodynon to lek niehormonalny, homeopatyczny o szerokim spektrum działania, zawierający wyciągi roślinne m.in. z: niepokalanka czy cyklamenu. Jego zadaniem jest łagodzenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz niwelowanie zaburzeń płodności (gdy mają związek z niewydolnością ciałka żółtego). Z kolei Duphaston jest lekiem hormonalnym – zawiera dydrogesteron, czyli sztuczny hormon stworzony na wzór progesteronu. Jest stosowany zarówno u kobiet planujących ciążę, jak i ciężarnych, które mają problemy np. z podtrzymaniem ciąży. Progesteron jest hormonem wspierającym funkcjonowanie układu rozrodczego – koniecznym do stworzenia warunków odpowiednich do zagnieżdżenia się komórki jajowej. Więcej o leku Duphaston w naszym artykule, serdecznie zachęcam do lektury, z pewnością odpowie na wiele Pani pytań: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie. Stosowanie tego leku może wpłynąć pozytywnie na efekt starań o dziecko, chyba że przyczyna problemu leży gdzie indziej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.