Czy Duphaston wspomoże starania o ciążę?

Zaczlam w lipcu brać duphaston na wywołanie miesiączki. Po wybraniu leku pojawiło się krwawienie później po 28 dniach znow się pojawiło również brałam duphaston od 16 do 25 dc. Po kolejnej miesiączce również w taki sposób przyjmowałam ten lek i teraz jest 31 dc i okresu nie ma. W 10 dc byłam u gin i powiedział ze pęcherzyk nie rośnie. Mam pcos i insulinoopornosc. Staramy się z mężem o dziecko od maja Po miesiączce ale straciłam ją na 2 miesiące dlatego był duphaston. Czy on pomoże mi zajść w ciążę czy możliwe że hamuje on owulacje?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany przez Panią preparat zawiera progesteron, który nie powinien zablokować owulacji. Służy on wyregulowaniu cykli miesiączkowych, podczas których można się starać o dziecko. Aby sprawdzić, kiedy konkretnie następuje owulacja, zalecamy stosowanie testów owulacyjnych.

Co do Pani problemów z PCOS, należy mieć sytuację pod stałą kontrolą. Ponownemu zanikowi miesiączek powinien przyjrzeć się ginekolog. Zalecamy także USG oraz badanie z użyciem laparoskopu.

W przypadku gdyby starania o dziecko nie przyniosły rezultatów przez co najmniej rok, zalecamy wizytę w poradni niepłodności. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, w braku innych przeciwwskazań, można rozpocząć terapię hormonalną.

Nasi użytkownicy pytali już w podobnym sprawach, poniżej zamieszczam linki do odpowiedzi, których udzielili nasi lekarze:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-duphaston-wywola-mi-owulacje

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-duphastonu-na-wyregulowanie-cyklu-miesiaczkowego-a-starania-o-dziecko

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-duphastonu-na-zajscie-w-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.