Czy podwyższony poziom prolaktyny może mieć wpływ na zajście w ciążę?

Dzień dobry od 2 lat nie mogę zajść w ciążę. Mój lekarz skierował mnie na badania. Większość jest w normie ale prolaktyne mam powiększona. Robiłam badanie w, 19 dc. I mam powyżej 35 czy to może być przyczyną że nie mogę zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, prolaktyna może być przyczyną niepłodności u kobiet – hormon ten steruje m.in. laktacją i to dlatego kobiety karmiące piersią (zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy częstotliwość karmień na dobę jest bardzo duża) mogą doświadczać tzw. niepłodności laktacyjnej. Prolaktyna hamuje czynności jajników i sprawia, że nie pojawia się owulacja. O tym zjawisku może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-laktacyjna.

Normy dla prolaktyny w przypadku kobiet starających się o ciążę, to 6-29 ng/ml. Oznacza to, że u Pani górna granica normy została przekroczona i może występować problem z zajściem w ciążę. Już poziom powyżej 25 ng/ml zazwyczać skutkuje tym, że pojawiają się nieregularne miesiączki i cykle bezowulacyjne. Więcej na temat hormonu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie.

Natomiast trudno powiedzieć, czy jest to jedyny lub decydujący czynnik braku rezultatów starań o ciążę – na pewno z wynikami badań powinna Pani zgłosić się do lekarza.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-u-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.