Dlaczego poziom prolaktyny jest podniesiony?

Dzień dobry, od 5 lat przyjmuje Euthyrox N50 na niedoczynność tarczycy i od pol roku tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini, czy hormony mogą mieć wpływ na poziom prolaktyny, ostatnie wyniki badań w grudniu poziom prolaktyny 21 ng/ml, w lutym 40 ng/ml, pozostałe hormony tarczycy w normie, usg tarczycy również bez zarzutu, brak zmian, czy podwyzszona prolaktyna wynika z przyjmowania tabletek czy w tym przypadku może być spowodowana innymi schorzeniami?
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może mieć wpływ na poziom hormonów, dlatego nie zaleca się wykonywania badań hormonalnych przy jednoczesnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, która może zaburzyć wyniki.

Nasza specjalistka z zakresu endokrynologii uważa, że tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na poziom prolaktyny, podwyższając go. W związku z tym najlepiej byłoby chwilowo odstawić pigułki, by sprawdzić, czy podwyższona prolaktyna była wynikiem stosowanie antykoncepcji, czy też nie.

Podobne pytania umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszona-prolaktyna-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-wysokiej-prolaktynie-mozna-brac-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-branie-tych-tabletek-moze-miec-wplyw-na-wynik-badan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.