Czy branie tych tabletek może mieć wpływ na wynik badań?

Witam. Kilka lat temu leczyłam się na trądzik hormonalny, miałam za wysoki poziom androstendionu co objawiało się bardzo dużym trądzikiem. Teraz problem powrócił, trądzik znów jest bardzo silny i mam zalecenie wykonania badań hormonalnych w tym androstendionu, prolaktyny i testosteronu. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Mycrogynon 21. Czy ich branie może zafałszować wynik badań?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może zaburzyć wyniki badań hormonalnych. Badania można wykonać, jednak wyniki mogą nie być miarodajne – np. tabletki antykoncepcyjne, które zawierają etynyloestradiol mogą podnosić poziom prolaktyny.

Nasz ekspert jest zdania, że jeśli badania hormonalne zostały zlecone przez lekarza, to można je wykonać. Prawdopodobnie lekarz weźmie pod uwagę fakt przyjmowania pigułek. Jeśli natomiast chcemy wykonać badania na własną rękę, to lepiej to zrobić bez przyjmowania hormonów.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Można je znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-testosteronu-przy-stosowaniu-antykoncepcji-yaz,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-zafalszuja-wynik-badania-poziomu-prolaktyny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-poziomu-hormonow-a-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.