Czy badanie jest wiarygodne skoro biorę tabletki antykoncepcyjne?

Mam 51 lat . Zrobilam badanie FSH i wynik to 1,03mlU/mL . Czy badanie jest wiarygodne jeżeli od 27 lat biorę tabletki antykoncepcyjne , badanie robilam w drugim dniu miesiączki . Mam niepełnosprawne 28 letnie bliźniaki i na sto procent chciałabym wiedzieć czy jeszcze mogę zajść w ciążę ,czy juz mam menopauzę .Dodam ze cały czas mam regularne miesiączki i cały czas przyjmuję leki ant.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety wykonane przez Panią badanie FSH nie jest wiarygodne z powodu zażywania tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jeśli są to tabletki dwuskładnikowe. Ogólnie nie zaleca się wykonywać badań hormonalnych, jeśli w tym samym czasie kobieta zażywa doustną antykoncepcję hormonalną.

Aby badanie FSH było miarodajne należy odstawić tabletki na co najmniej jeden pełen cykl miesiączkowy i po upływie miesiąca dopiero wykonać powyższe badanie.

Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych ekspertów znajdujące się pod poniższymi pytaniami innych użytkowników: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-a-badanie-poziomu-hormonow-we-krwi, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/poziom-lh-i-fsh-a-rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Więcej informacji na temat badania znaleźć można pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-fsh.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.