Dzień dobry,
Rozumiem Pani obawy związane ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz związaną z nią niepewność co do ryzyka zajścia w ciążę. Przy początkach menopauzy i nieregularnych miesiączkach, ryzyko zajścia w ciążę jest zazwyczaj mniejsze, ale nie jest całkowicie wyeliminowane, dopóki nie nastąpi pełna menopauza, czyli brak miesiączki przez 12 kolejnych miesięcy.
Stosowanie Femostonu (będącego częścią HTZ), nie powinno samo w sobie zwiększać ryzyka zajścia w ciążę, jednak należy pamiętać, że nie jest to metoda antykoncepcyjna. Dlatego lekarz zaleca stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej, szczególnie w sytuacji, gdy istnieje nawet minimalne ryzyko owulacji i zajścia w ciążę.
Obserwacja cyklu podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej może być utrudniona, gdyż preparaty takie jak Femoston wpływają na naturalny cykl i objawy związane z owulacją. Miesiączki podczas stosowania HTZ raczej są wynikiem zaplanowanej przerwy w terapii lub fazy z odstawieniem w preparatach sekwencyjnych, a nie naturalnym cyklem.
Co do dawkowania i schematu leczenia Femostonem Conti, lekarz może dostosować terapię indywidualnie, zależnie od Pani objawów i reakcji organizmu na leczenie. Femoston Conti jest formą ciągłą HTZ, nie zawierającą przerwy (dostosowanej do naturalnego cyklu), co oznacza regularne przyjmowanie zarówno estrogenu, jak i progestagenu. Nie zawsze zaczyna się od dużej dawki - dawkowanie lekarz dobiera indywidualnie jest ono dostosowane w czasie, w zależności od potrzeb i reakcji organizmu pacjentki.
Zapraszam również do zapoznania się z wiadomościami w artykułach:
• https://portal.abczdrowie.pl/co-na-menopauze
• https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy-hormonalna-terapia-zastepcza-htz
• https://portal.abczdrowie.pl/czy-moge-stosowac-htz
• https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-rozpoczac-htz
Ważne jest, aby dokładnie omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym, a następnie przestrzegać jego zaleceń, aby terapia była jak najbardziej skuteczna i bezpieczna.
Życzę Pani zdrowia i mam nadzieję, że terapia przyniesie ulgę w objawach menopauzalnych.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jest duże ryzyko zajścia w ciążę u 22-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zamiana preparatu w HTZ a ryzyko ciąży – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Czy HTZ zabezpiecza przed ciążą? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy należy pczekać do zakończeniu cyklu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Krwawienie w czasie hormonalnej terapii zastępczej – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Czy możliwe jest zajście w ciążę u osoby po leczeniu onkologicznym? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Odklejanie brzegów plastra antykoncepcyjnego a ryzyko zajścia w ciążę w dni niepłodne – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy jest j mnie możliwość zajścia w ciążę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy po odstawieniu tabletek mogłabym zajść w ciążę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę w mojej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie