Czy w tej sytuacji zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę?

Dzień dobry, Mam 42 lata, od trzech lat miesiaczkuje nieregularnie, bardzo dokucza mi suchosc pochwy, nawracające infekcje z silnym pieczeniem, spadek libido.Badania krwi, usg potwierdziły początki menopauzy. Lekarz przepisała mi Femoston. Mam obawy co do stosowania HTZ. Do tej pory stosowałam naturalne metody antykoncepcyjne. Biorąc pod uwagę że owulacja juz praktycznie nie występowała ( twarda szyjka, brak sluzu, potwierdzony brak aktywnoaci jajnikow w usg) było to dość łatwe. Oczywiście zdaje sobie sprawę że sporadycznie owulacja może wystąpić. 1. Czy podczas stosowania femostonu ryzyko zajscia w ciążę zwiekszy sie?Lekarz zalecił stosowanie mechanicznej antykoncepcji gdyż doustna to byłoby zbyt duże obciążenie hormonami. 2. Czy możliwa będzie obserwacja cyklu? Bo z tego co zrozumiałam przy ciągłości leczenia miesiączka nie wystąpi. 3. Po 3 miesiącach lekarz planuje kontynuację Femostonem Conti? Czy faktycznie zaczyna się od dużej dawki i stopniowo ja zmniejsza?
KOBIETA, 42 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy związane ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz związaną z nią niepewność co do ryzyka zajścia w ciążę. Przy początkach menopauzy i nieregularnych miesiączkach, ryzyko zajścia w ciążę jest zazwyczaj mniejsze, ale nie jest całkowicie wyeliminowane, dopóki nie nastąpi pełna menopauza, czyli brak miesiączki przez 12 kolejnych miesięcy.

Stosowanie Femostonu (będącego częścią HTZ), nie powinno samo w sobie zwiększać ryzyka zajścia w ciążę, jednak należy pamiętać, że nie jest to metoda antykoncepcyjna. Dlatego lekarz zaleca stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej, szczególnie w sytuacji, gdy istnieje nawet minimalne ryzyko owulacji i zajścia w ciążę.

Obserwacja cyklu podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej może być utrudniona, gdyż preparaty takie jak Femoston wpływają na naturalny cykl i objawy związane z owulacją. Miesiączki podczas stosowania HTZ raczej są wynikiem zaplanowanej przerwy w terapii lub fazy z odstawieniem w preparatach sekwencyjnych, a nie naturalnym cyklem.

Co do dawkowania i schematu leczenia Femostonem Conti, lekarz może dostosować terapię indywidualnie, zależnie od Pani objawów i reakcji organizmu na leczenie. Femoston Conti jest formą ciągłą HTZ, nie zawierającą przerwy (dostosowanej do naturalnego cyklu), co oznacza regularne przyjmowanie zarówno estrogenu, jak i progestagenu. Nie zawsze zaczyna się od dużej dawki - dawkowanie lekarz dobiera indywidualnie jest ono dostosowane w czasie, w zależności od potrzeb i reakcji organizmu pacjentki.

Zapraszam również do zapoznania się z wiadomościami w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-na-menopauze

https://portal.abczdrowie.pl/menopauza-hormonalna-terapia-zastepcza-htz

https://portal.abczdrowie.pl/czy-moge-stosowac-htz

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-rozpoczac-htz

Ważne jest, aby dokładnie omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym, a następnie przestrzegać jego zaleceń, aby terapia była jak najbardziej skuteczna i bezpieczna.

Życzę Pani zdrowia i mam nadzieję, że terapia przyniesie ulgę w objawach menopauzalnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.