Jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę w mojej sytuacji?

Podczas stosunku wyjęłam krążek dopochwowy Ginoring, niestety zapomniałam go ponownie założyć i był on poza pochwą 9 h. W jaki sposób teraz postępować, jak duże jest ryzyko ciąży ? Mam 19 dzień cyklu (koniec 2 tygodnia stosowania krążka).

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent krążka Ginoring informuje w ulotce dołączonej do opakowania, że system może znajdować się poza pochwą maksymalnie przez 3 godziny. Jeśli czas ten zostanie przekroczony, to działanie antykoncepcyjne będzie osłabione i kobieta może nie być zabezpieczona przed zajściem w ciążę.

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w drugim tygodniu stosowania, to należy umyć krążek w ciepłej wodzie (ważne, żeby nie była gorąca) i jak najszybciej włożyć go ponownie. Następnie trzeba pozostawić go bez przerwy przez co najmniej tydzień. W tym czasie konieczne jest również stosowanie dodatkowej antykoncepcji w postaci prezerwatywy.

Takie postępowanie pozwoli zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krazek-antykoncepcyjny-poza-pochwa-dluzej-niz-3-godziny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-doszlo-do-owulacji-po-zmianie-krazka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postapic-po-wyjeciu-krazka-na-10-godzin.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.