Krążek antykoncepcyjny poza pochwą dłużej niż 3 godziny

WItam. Używam krążka antykoncepcyjnego od 6 miesięcy. W 15 dniu cyklu, czyli 11 dniu brania rążka (2 tydzień), wyjęłam go z pochwy na czas stosunku. Zapomniałam włożyć go ponownie zaraz po stosunku i zrobiłam to dopiero po 7 godzinach. 1. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? 2. Jak szybko po odstawieniu krążka może wrócić jajeczkowanie? 3. Czy teraz powinnam dodatkowo się zabezpieczać? 4. Czy w razie zajścia w ciążę, to że nadal używam krążka nie będzie wpływać negatywnie? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, bk

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli krążek był poza pochwą dłużej niż 3 godziny w drugim tygodniu stosowania, działanie antykoncepcyjne może być obniżone i należy liczyć się z możliwością ciąży. Należy zaaplikować krążek ponownie tak szybko, jak jest to możliwe i zabezpieczać się dodatkowo (np. prezerwatywa) przez 7 kolejnych dni. W ciągu tych 7 dni powinien być także stosowany krążek. Tak podaje producent na swojej stronie, proszę jeszcze sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania swojego krążka.

Jeśli krążek był poza pochwą 15. dnia stosowania, to do końca cyklu pozostaje 6 dni (liczać od dnia 16.), a nie 7. Dlatego konieczne może być w takiej sytuacji pominięcie 7-dniowej przerwy i natychmiastowe zaaplikowanie kolejnego krążka po usunięciu obecnego. Proszę skonsultować to ze swoim lekarzem.

Nie jestem w stanie podać Pani dokładnie, jakie jest ryzyko ciąży w takim przypadku. Producent krążka nie podał takiej informacji. Czas wystąpienia ewentualnej owulacji po takim zdarzeniu jest zależny od wielu czynników, np. masa ciała konkretnej kobiety, czynność jej wątroby. Spodziewany czas wystąpienia owulacji szacowany jest na 1-7 dni. Antykoncepcja hormonalna, np. w postaci krążka, pigułek, plastrów, jest szkodliwa dla płodu. Dlatego przed zaalikowaniem następnego krążka, proszę wykluczyć istnienie ciąży (np. test ciążowy). W przypadku wyniku pozytywnego należy natychmiast usunąć krążek z pochwy. W przypadku wyniku negatywnego, warto powtórzyć test za tydzień lub dwa (wczesna ciąża może dać wynik fałszywie ujemny).

Pozdrawiam!