Krążek antykoncepcyjny - seks bez zabezpieczenia

Dzień dobry! Używam krążków NuvaRing od niedawna. Właśnie stosuję drugi krążek. Lekarka zaleciła mi stosować je przez 4 a nie 3 tygodnie, ponieważ twierdzi, że przez ten okres nadal zabezpieczają, a ja zaoszczędzę pieniądze (czy to prawda?). Wcześniej przez około 5 lat stosowałam złożone tabletki antykoncepcyjne. Moje pytanie dotyczy jednak innej kwestii. Obecny krążek wyjęłam podczas stosunku, bo przeszkadzał mi i mojemu partnerowi. Niestety zapomniałam go następnie włożyć. Znajdował się poza pochwą około 7 godzin. Był to 9 dzień jego stosowania, więc zgodnie z ulotką włożyłam go z powrotem i będę się dodatkowo zabezpieczać. Obawiam się jednak, że mogę zajść w ciążę (przecież tego dnia odbyłam stosunek). Jakie jest tego prawdopodobieństwo? Co mogę zrobić, żeby na pewno ciąży uniknąć?

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przypadku pozostawienia krążka poza pochwą przez ponad 3 godziny konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczena przez 7 dni. Ze względu na zaistniałą sytuację w drugim tygodniu cyklu ryzyko ciąży jest znikome i nie ma większych powodów do obaw.

Antykoncepcję hormonalną należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku stosowania krążków wskazane jest wykonanie 7dniowej przerwy po 3 tygodniach od jego założenia.

Pozdrawiam.