Kiedy mam wyciągnąć krążek antykoncepcyjny?

Przed badaniem cytologii usunęłam krążek antykoncepcyjny i zapomniałam go umieścić po powrocie do domu, przypomniało mi się o tym 24 godziny później, następnego dnia. Miało to miejsce 13 dnia od włożenia krążka. Włożyłam go od razu po zorientowaniu się, jednak nie jestem pewna czy dobrze zrobiłam. Dodatkowe zabezpieczenie w przypadku stosunku jest oczywiste, ale czy powinnam użyć nowego systemu z nowego opakowania i czekać 3 tygodnie, czy zostawić stary system i wyjąć go planowo za 7 dni?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie wspomina Pani, jaki konkretnie krążek antykoncepcyjny Pani stosuje. Może to być istotne, dlatego proszę zerknąć do ulotki dołączonej do opakowania, aby sprawdzić, jakie postępowanie zaleca producent w przypadku wyjęcia systemu z pochwy na dłuższy okres czasu.

W przypadku systemu Nuvaring postępowanie jest następujące – jeśli krążek znajduje się poza pochwą przez dłużej niż 3 godziny (w pierwszym lub drugim tygodniu jego stosowania), to ochrona antykoncepcyjna ulegnie zmniejszeniu. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej założyć system i stosować go bez przerwy, co najmniej przez tydzień. W tym czasie powinna Pani również stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Założenie nowego systemu wymagane jest, jeśli do takiej sytuacji dojdzie w trzecim tygodniu stosowania.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krazek-wyjety-na-dluzej-niz-3-godziny-co-z-jego-skutecznoscia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postapic-po-wyjeciu-krazka-na-10-godzin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-doszlo-do-owulacji-po-zmianie-krazka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.