Czy to mogło znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji?

Witam, w 10 dniu stosowania krążka dopochwowego wyjęłam go na czas stosunku z partnerem, jednak zapomniałam o ponownym włożeniu go. Zorientowalam się po ok. 11 godzinach i niezwłocznie go włożyłam z powrotem. Niestety obawiam się, że mogło to znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Jak duże jest ryzyko ciąży w takiej sytuacji? Czy antykoncepcja awaryjna jest w tej sytuacji zalecana?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyjęcie krążka dopochwowego na 11 godzin z pewnością mogło doprowadzić do zaburzenia ochrony antykoncepcyjnej. Maksymalny czas, w którym działanie jest zachowane, wynosi bowiem 3 godziny, a czym dłużej krążek znajduje się poza pochwą, tym większe ryzyko zajścia w ciążę.

Prawidłowe postępowanie w przypadku wyjęcia krążka w pierwszym lub drugim tygodniu stosowania polega na jak najszybszej ponownej aplikacji oraz stosowaniu dodatkowego zabezpieczenia, np. w formie prezerwatywy przez kolejny tydzień. Jeśli Pani tego nie zrobiła, to można było zastosować antykoncepcję awaryjną z zachowaniem określonych przez producenta ram czasowych. W przeciwnym wypadku środek ten nie zadziała.

Szczegółowe informacje na temat stosowania krążków dopochwowych znajdzie Pani w naszym artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy.

Podobne pytanie pojawiło się natomiast pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyjety-krazek-dopochwowy-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.