Czy muszę stosować dodatkową antykoncepcję?

Stosuję krążek dopochwowy Mirgi. Nowy krążek umieściłam w pochwie 12 godzin później.Czy muszę stosować dodatkową antykoncepcję? Kiedy powinnam go wyjąć ? Tak jak zwykle o 20tej wieczorem w sobotę czy w niedzielę o 8mej rano tak jak to zrobiłam w tym tygodniu.?
KOBIETA, 35 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do krążka Mirgi – opóźnienie w założeniu nowego systemu dłuższe niż trzy godziny może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. Z tego powodu konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez siedem dni. Nasi eksperci uważają, że nawet cały cykl może być niezabezpieczony, dlatego warto postawić na prezerwatywy.

Co więcej, jeśli w czasie przerwy kobieta współżyła, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. W takim przypadku trzeba jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.

Jeśli zaś chodzi o wyjęcie aktualnego krążka, to nasi specjaliści są zdania, że nie ma konieczności zmiany dnia zakładania krążka.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami ekspertów znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/13-godzinowe-opoznienie-we-wlozeniu-krazka-nuvaring,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-zalozeniu-krazkaantykoncepcyjnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-ciazy-przy-opoznieniu-w-zalozeniu-krazka-dopochwowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.