Czy należy stosować dodatkową antykoncepcję?

Mam założona wkładkę miedziana. Ile czasu po zalozeniu nie można współżyć, czy należy stosować dodatkowa antykoncepcję? Ile czasu po zalozeniu trzeba wstrzymać się od ćwiczeń aerobowych? Czy można używać kulek gejszy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wkładka antykoncepcyjna nazywana również spiralą to dosyć popularna metoda antykoncepcji. Nic dziwnego, cechuje się ona dużą skutecznością jeśli chodzi o zapobieganie ciąży oraz ma długotrwałe działanie.

W zależności od rodzaju wkładki współżycie może być możliwe już po 24 godzinach od założenia. Czasem jednak ten czas wydłuża się do 72 godzin. Takich informacji powinien jednak udzielać lekarz, który zaaplikował wkładkę.

Dodatkowe zabezpieczenie należy stosować przez tydzień. Należy pamiętać, że wkładka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w tym celu można stosować prezerwatywy przez dłuższy okres czasu.

W pierwszych dniach od założenia wkładki lepiej unikać wysiłku fizycznego oraz powstrzymać się od dźwigania. Po tym czasie nie ma natomiast przeciwwskazań do zmiany stylu życia i można powrócić do ćwiczeń wykonywanych przed założeniem wkładki, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Jeśli zaś chodzi o stosowanie kulek gejszy, to najlepiej poradzić się w tej kwestii ginekologa. Jeśli bowiem nitki są długie, kulki będą mogły o nie zahaczyć i w ten sposób doprowadzić do usunięcia wkładki.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-kulek-waginalnych-na-skutecznosc-krazka-antykoncepcyjnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spirala-wewnatrzmaciczna-a-kule-gejszy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.