Czy możliwa jest ciąża przy wkładce domacicznej?
Czy mogę być w ciąży miesiąc po założeniu spirali ? 5 września dostałam pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka. 8 września lekarz założył mi spiralę miedzianą. Tego dnia pojawiło się bardzo obfite krwawienie, porównywalne do pierwszej doby połogu. Przez następne 2 dni krwawiłam już normalnie, aż do całkowitego ustępienia. 13 września znow pojawilo sie takie obfite krwawienie i trwało jeszcze 2 dni jednak już nie tak obficie. Od tamtej pory nie mam miesiączki. Dodam że karmię piersią, a po założeniu spirali lekarz patrzył na usg czy jest w dobrym miejscu.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
tradycyjna wkładka miedziana charakteryzuje się wysoką skutecznością antykoncepcyjną (według wskaźnika Pearla od 0,3 do 2,00). Jednak nie oznacza to, że ryzyko zajścia w ciążę nie istnieje – niestety największe jest w pierwszym miesiącu od momentu założenia wkładki wewnątrzmacicznej z uwagi na ryzyko przesunięcia się jej czy nawet wysunięcia. Proszę zapoznać się z odpowiedziami na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spirala-a-ryzyko-ciazy oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowaine-spirali-miedzianej-a-ryzyko-zajscia-w-ciaze.
Jeżeli nie dostała Pani miesiączki w terminie, to warto wykonać test ciążowy, by jak najszybciej mieć pewność co do ewentualnej ciąży. Następnie sugerowałabym wizytę u ginekologa – specjalista sprawdzi położenie spirali. Zachęcam do lektury materiału: https://parenting.pl/wkladka-wewnatrzmaciczna-bez-hormonow.