Co powinnam zrobić z tymi nieregularnymi miesiączkami?

Dzień dobry, ja mam taki problem, że odkąd pamiętam, miałam problemy z nieregularną miesiączką. Mam 22 lata i zaczęłam dopiero coś z tym robić, najpierw okazało się, że mam cysty na jajnikach, brałam leki, ale szczerze to nie chodziłam regularnie na konsultacje i jak skończyłam leki, to mimo że nie miałam miesiączki, to i tak nie poszłam do lekarza. Ostatnio byłam u ginekologa i cyst nie ma, miałam jednak podwyższony poziom męskich hormonów, dostałam od lekarza tabletki Famenita 200mg, aktualnie przebywam w Niemczech, więc nie wiem, czy są one znane i dostępne w Polsce. Miałam je zaczynać brać 14 dni po rozpoczęciu miesiączki przez 12 dni. Były one dobrane, ponieważ staram się aktualnie o zajście w ciąże. 25.09 dostałam miesiączkę, tabletki brałam od 9.10, kolejną miesiączkę dostałam 29.10 i trwała ona do 3.11, czyli leki zaczęłam brać od 11.11 i jestem jeszcze w trakcie ich przyjmowania. Dziś tj. 19.11 zauważyłam, że znów dostałam miesiączkę albo po prostu jakieś krwawienie. I tu moje pytanie, czy jest to normalne, że dostałam miesiączkę 2 tygodnie po skończeniu poprzedniej? Czy jest coś, co mogłabym zrobić, żeby łatwiej byłoby mi zajść w ciążę i czy powinnam lepiej umówić wizytę u lekarza w sprawie tego trochę za wczesnego krwawienia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nieregularne miesiączki wymagają diagnostyki oraz konsultacji z ginekologiem.

Kolejna miesiączka nie powinna pojawić się po dwóch tygodniach od poprzedniej. Wpływ na to mogą mieć zaburzenia hormonalne, o których Pani wspomina. To właśnie one mogą utrudniać Pani zajście w ciążę, dlatego tak ważne, aby stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować regularnie leki, które przepisał oraz odbywać systematycznie konsultacje.

Tylko w ten sposób będzie Pani w stanie uregulować hormony, które pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w procesie zapłodnienia, ale również w trakcie rozwoju ciąży.

Ponadto krwawienie w środku cyklu może być oznaką pewnych nieprawidłowości bądź skutkiem ubocznym zażywanych tabletek. Najlepiej więc skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem.

Inne pytania o lek Famenita znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zastosowac-tabletki-przepisane-przez-ginekologa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/famenita-a-brak-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-kontynuowac-stosowanie-famenita.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.