Czy powinnam zacząć brać nowe opakowanie od dzisiaj?

Dzień dobry, Tydzień temu w poniedziałek byłam u lekarza ginekologa, ponieważ chciałam zmienić tabletki antykoncepcyjne (poprzednie Dionelle brałam 2,5 roku). Zaczęłam odczuwać zmiany w nastroju, ból brzucha itd. Lekarz przepisał mi tabletki Belara. We wtorek po wizycie u lekarza wystąpiło u mnie wcześniejsze plamienie/krwawienie. Ostatnio miałam dość sporo stresu i nerwów, przypuszczam, że to było główna przyczyna. Zrobiłam 3 testy ciążowe, które pokazały negatywny wynik. Nowe tabletki miałam zacząć brać podczas wystąpienia przerwy z odstawienia. Jednakże poprzednie opakowanie miałam do soboty. Skontaktowałam się z lekarzem, który doradził, żebym zaczęła brać nowe tabletki po 7 dniowej przerwie brania poprzednich, jeśli nie pojawi się krwawienie. Dzisiaj (13.03.2024) pojawiło się krwawienie z odstawienia. Czy powinnam zacząć brać nowe opakowanie nowych tabletek od dzisiaj?
KOBIETA, 27 LAT 6 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas zmiany tabletek antykoncepcyjnych, jak i z powodu stresu mogą występować nieregularne krwawienia bądź plamienia. Nowe pigułki zazwyczaj rozpoczyna się bezpośrednio po skończeniu poprzedniego opakowania. Pozwala to zachować ciągłość oraz zmniejsza ryzyko niechcianej ciąży.

Nowe opakowanie można rozpocząć tuż po ostatniej tabletce z substancją czynną, jak również po siedmiodniowej przerwie na krwawienie z odstawienia. Oba zachowania są poprawne.

Inne użytkowniczki miały podobne problemy, które zostały opisane pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-powinna-przebiegac-zmiana-tabletek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-antykoncepcyjnych-a-miesiaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.