Czy powinnam zacząć nowe opakowanie jak najszybciej?

Od kilku lat z miesięcznymi/ kilkumiesięcznymi przerwami przyjmuję tabletki Madinette. W tym miesiącu zdażyło się tak, że wzięłam tylko 16 tabletek. Dzisiaj jest 4 dzień po odstawieniu a mnie bardzo boli podbrzusze, mam nudności i krwiste upławy, wcześniej takich objawów nie miałam. Dodam, że nospa i leki przeciwbólowe nie spełniają swojego zadania. Stąd moje pytanie: Czy powinnam zacząć nowe opakowanie jak najszybciej, czy poczekać do kolejnej miesiączki? Ginekologicznie badałam się dwa miesiące temu i wszystko wyszło w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zastanawia nas fakt, dlaczego przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne z częstymi przerwami. W trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej organizm przyzwyczaja się do otrzymywania stałej dawki hormonów. Nagłe odstawienie ich może skutkować gorszym samopoczuciem i wystąpieniem takich objawów, jak: wahania nastrojów, rozdrażnienie, zmiany skórne, zaburzenia miesiączkowania czy pogorszenie kondycji włosów.

Częste odstawianie tabletek oraz ponowne rozpoczynanie antykoncepcji doustnej może nasilać te objawy. Ponadto nie powinno się rezygnować z tabletek w trakcie opakowania. Najbezpieczniej jest przyjąć wszystkie tabletki z blistra, poczekać na krwawienie z odstawienia i wówczas nie rozpoczynać kolejnego opakowania. Najlepiej jest odstawić je również w porozumieniu z ginekologiem.

Wymienione przez Panią objawy mogą być nasilonymi skutkami ubocznymi związanymi z odstawieniem tabletek w trakcie opakowania. Proszę udać się do ginekologa i porozmawiać z nim na temat dostępnych metod antykoncepcji. Być może inny rodzaj będzie dla Pani bardziej odpowiedni.

Oto odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-normalne-w-takiej-sytuacji-ze-dostalam-krwawienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagle-odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-i-brak-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.