Czy mimo to powinnam wziąć te tabletki?

Dzień dobry, Mam okres nieregularny od samego początku, czyli od 4 lat. Mam 20 i byłam ostatnio z tym u ginekologa, który przepisał mi tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu. Miałam je wziąć w pierwszy dzień okresu. Dostałam go, jednak okres ten już przyszedł regularnie , cykl trwał 28 dni. Czy mimo to powinnam wziąć te tabletki? Możliwe jest samoistne wyregulowanie się okresu po takim czasie czy to przypadek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

cykl miesiączkowy zależny jest od wielu czynników. Wpływ na cykl mają nie tylko hormony, ale również stres, odchudzanie, zmiana stylu życia, odległe podróże lub intensywny wysiłek fizyczny.

Jeśli w tym miesiącu miesiączka pojawiła się o czasie, to może Pani poczekać do kolejnej menstruacji. Jeśli ta nie przyjdzie w terminie, to warto wówczas rozważyć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jest Pani młodą osobą, dlatego miesiączki mogą jeszcze nie być regularne.

W celu znalezienia przyczyny nieregularnych miesiączek warto również wykonać badania hormonalne.

Inne pytania o nieregularne miesiączki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-u-20-letniej-kobiety,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-u-20-latki-a-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-i-plamienia-u-20-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.