Czy muszę udać się do lekarza z tym bólem?

Witam, boli mnie kostka, ból jest promieniujący od kostki po łydkę i kolano, również jest lekko opuchnięta. Bardziej chyba boli w stanie spoczynku niż nawet przy chodzeniu. Możliwe, że źle stanęłam, co to może być? Czy muszę udać się do lekarza? Maści nie pomagają.
KOBIETA, 30 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie opisu dolegliwości nie można stwierdzić, z czego dokładnie bierze się ten ból. Pani stopę powinien obejrzeć lekarz. Najlepiej, aby udała się Pani z tym problemem do ortopedy. Być może konieczne będzie wykonanie szczegółowej diagnostyki, w tym usg stawu skokowego oraz badania rtg.

Niestety ta część ciała jest często narażona na różne kontuzje. Ból w tym obrębie może wystąpić z wielu przyczyn. Czasami może być on wynikiem przeciążenia. Mogło również dojść do urazu stawu skokowego, np. jego zwichnięcia. Takie dolegliwości mogą sygnalizować również inne schorzenia np. chorobę zwyrodnieniową czy niewydolność żylną. Opcji jest wiele, dlatego w tym przypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista po analizie badań, będzie mógł stwierdzić czy doszło do jakiegoś urazu i jakie leczenie będzie w tym przypadku najlepsze.

Do czasu konsultacji proszę odciążyć nogę i ograniczyć aktywność fizyczną, aby nie doprowadzić do poważniejszych komplikacji. W przypadku silnego bólu, może Pani sięgnąć po leki i maści przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/staw-skokowy-budowa-urazy

Warto też sprawdzić odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-nogi-i-opuchniecie-kostki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-opuchlizna-prawej-kostki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.