Co robimy z tym bólem kostki po urazie?

Dzień dobry. Gram w piłkę i pewnego razu podczas meczu moja kostka wygięła się nienaturalnie. Od 3 tygodni odczuwam taki sam ból z zewnętrznej strony nad kostka, przy uderzeniu w piłkę ból jest nie do zniesienia. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

najprawdopodobniej skręcił Pan kostkę - skręcenie stawu skokowego to najczęstszy uraz nogi występujący nie tylko wśród sportowców. Często przytrafia się nawet w czasie codziennych czynności, ale mimo wszystko urazu nie wolno zlekceważyć. Skręcona kostka może spowodować wiele dolegliwości, a dodatkowo często ma tendencję do ponownych uszkodzeń. Najczęściej urazowi towarzyszy ból w obrębie stawu skokowego, który nasila się podczas chodzenia albo nacisku na uszkodzone więzadło; nierzadko występują również opuchlizna. Czas regeneracji i leczenia zależy od stopnia uszkodzenia i indywidualnych predyspozycji.

Aby zmniejszyć ból, należy przede wszystkim zmniejszyć aktywność i odpocząć. Może pomóc również lód i unoszenie kończyny do góry. Być może trzeba będzie na pewien czas delikatnie unieruchomić miejsce skręcenia i wprowadzić ćwiczenia rozciągające. Przede wszystkim jednak trzeba udać się do lekarza, który potwierdzi diagnozę i zleci dostosowany indywidualnie sposób leczenia.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami i poradami lekarzy, które rozwijają temat skręcenia kostki:

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-nogi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrecenie-stawu-skokowego-a-fizjoterapia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrecenie-i-naderwanie-stawu-skokowego-u-24-latka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.