Kiedy pozbędę się całkowicie bólu i obrzęku kostki po skręceniu?

4 tygodnie temu skręciłam obustronnie staw skokowy. Uraz bez złamania z naderwanym ATFL i olbrzymim krwiakiem. Kostka przy dłuższym chodzeniu (od strony zewnętrznej) boli, obustronnie jest jeszcze obrzęk. Kiedy całkowicie pozbędę się tego obrzęku i bólu? Czy ma sens przykładanie nadal zimnych okładów? Wykonuje w domu codziennie krótkie ćwiczenia żeby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo nam przykro, że doznała Pani tak uciążliwego urazu stawu skokowego. Taka sytuacja na pewno obniżyła jakość życia.

Nie wspomniała Pani, czy była pod opieką lekarza ortopedy, a także, czy było założone czasowe unieruchomienie, jak gips, czy orteza. Istotnym jest również fakt, czy były wykonywane badania diagnostyczne, takie jak: USG, czy rtg stawu skokowego.

Niestety, przy obustronnym skręceniu tego rodzaju stawu, może dość długo występować obrzęk i ból, a także dyskomfort przy chodzeniu.

Dość istotne mogłyby okazać się stosowanie chłodnych okładów i opaski uciskowej, ale przede wszystkim można by rozważyć fizykoterapię, jak laser, czy pole magnetyczne. Takie zabiegi przyspieszają gojenie tkanek, zmniejszają stan zapalny oraz obrzęk i ból.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem ortopedą, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnej rehabilitacji.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/staw-skokowy-budowa-urazy

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu-skokowego

A odpowiedź na podobne pytanie zawarta jest w poniższym linku:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrecenie-stawu-skokowego-a-fizjoterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.