Czy to możliwe, że doszło do skręcenia kostki?

Witam, ostatnio grałem w piłkę po tym wysiłku fizycznym, po tym musiałem wyruszyć w trasę samochodem nie czułem żadnego bólu nie miałem żadnej opuchlizny. Po 2 godzinach jazdy kostka spychała i zaczął boleć mnie cały stan skokowy. Bym to bardzo silny ból nie mogłem poruszyć ani stanąć na nogę. Nastepnego dnia ból znacznie zmalał. Udałem się do lekarza ktory zrobił przeswietlenie lecz w ogóle nie oglądał stopy. Nogą nie jest złamana ani pęknięta. Czy powinienem udać się na jakieś usg ? Czy mozliwe ze to zwykłe skręcenie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w większości przypadków do skręcenia kostki dochodzi, gdy stopa odchyla się silnie poza zewnętrzną krawędź powodując ból, co najczęściej ma miejsce np. przy nieprawidłowym jej obciążeniu podczas zeskoku z wysokości lub biegu. Uszkodzeniu ulegają wtedy więzadła stawu od strony bocznej. W miejscu zerwania więzadła pojawia się opuchlizna, która po kilku godzinach rozlewa się na całą stopę.

Znacznie rzadziej dochodzi do skręcenia odwrotnego, czyli sytuacji, kiedy stopa wygina się na krawędź wewnętrzną. Zwykle wymagany jest do tego bezpośredni uraz, np. uderzenie w przyśrodkową część. Jeżeli nie przypomina Pan sobie, aby w trakcie gry w piłkę stopa wygięła się na zewnątrz, powodując ostry ból lub nie doznał Pan bezpośredniego urazu, np. poprzez uderzenie - to do skręcenia nie doszło. Opuchlizna i silny ból w kostce mogły być wywołane przeciążeniem. Jeżeli zdjęcie RTG wykazało, że noga nie jest złamana ani pęknięta, a po opisanym incydencie dolegliwości bólowe już nie powróciły, to nie ma przesłanek, aby udawać się na badanie USG. W przypadku, gdyby ponownie wystąpiły utrudnienia w chodzeniu lub pojawił się ból, wskazana będzie konsultacja ortopedyczna i dalsze leczenie.

Więcej o danym temacie przeczyta Pan w artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-nogi,

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu-skokowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.