Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 3 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Urazy stawów: Pytania do specjalistów

Czy to normalne, że kostka puchnie i boli?

Dzien dobry mam uraz skrętu stawu kolanowego biore od tygodnia zastrzyki przeciwzakrzepowe gdyz pojawil sie krwiak w kolanie a od dwoch dni spuchła mi kostka mam załozona łuske gipsowa od uda do łydki czy to normalne ze kostka puchnie i boli
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy ortopeda mógł nie zauważyć uszkodzonego więzadła?

Witam, kilkanaście lat temu doznałam urazu stawu skokowego, noga spuchła i ledwo chodziłam, dostałam leki i wszytsko wróciło do normy. Teraz po tym długim czasie kostka daje sie we znaki, po dłuższym spacerze puchnie i boli. Byłam u ortopedy i... Witam, kilkanaście lat temu doznałam urazu stawu skokowego, noga spuchła i ledwo chodziłam, dostałam leki i wszytsko wróciło do normy. Teraz po tym długim czasie kostka daje sie we znaki, po dłuższym spacerze puchnie i boli. Byłam u ortopedy i na podstawie usg stwierdził, że to przeciążenie i zalecił opaskę uciskową i nurofen. Jednak nie dawało mi to spokoju, ja tej kostki nie przeciążyłam, poprostu normalnie chodziłam. Poszłam do innego ortopedy i on stwierdził ze mam zestarzałe uszkodzenie więzadła ATFL i pozytywny test szuflady przedniej. Zlecił NMR. Moje pytanie, czy pierwszy ortopeda mógł nie zauważyć uszkodzonego więzadła na usg? Czy może drugi ortopeda dmucha na zimne? Mam dwie zupełnie różne diagnozy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ta opuchlizna jest normalna po takim urazie?

18 kwietnia doznałam urazu skręcenie stawu skokowego , na następny dzień byłam na Sorze i udzielili mi pomocy. Udałam się do lekarza po zwolnienie a lekarz rodzinny dał mi skierowanie do ortopedy. Na 1 wizycie przepisał tabletki cyclo 3 fort... 18 kwietnia doznałam urazu skręcenie stawu skokowego , na następny dzień byłam na Sorze i udzielili mi pomocy. Udałam się do lekarza po zwolnienie a lekarz rodzinny dał mi skierowanie do ortopedy. Na 1 wizycie przepisał tabletki cyclo 3 fort i powiedział żebym chodziła w stabilizatorze. Na 2 wizycie dał mi skierowanie na rezonans magnetyczny z rozpoznaniem zwichnięcie, skręcenie stawu skokowego, więzadeł stawu skokowego i poziomu stopy. Noga momentami boli, odczucie mam jakby ktoś kuł mnie igłą, mam twardą opuchliznę, do tego utykam, mam wrażenie ciężkości w prawej nodze. 10 czerwca miałam się pojawić u ortopedy z wynikiem rezonansu. Ortopeda przyjmuje w piątki. Powiedzieli mi że jak będę miała wynik z rezonansu to mam się udać do ortopedy i poprostu spytać się czy mnie przyjmie. Niestety musiałam odmówić wizytę na termin 10 czerwca bo badanie mam 12 czerwca w Łęczycy. 10 czerwca też mi się kończy zwolnienie i nie wiem czy dalej ciągnąć czy iść do pracy. Zwolnienie powinien dalej ciągnąć ortopeda. Mam dalej ciągnąć zwolnienie? Jak długo opuchlizna będzie się utrzymywała? Czy ta opuchlizna to normalne po takim urazie ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Jak ocenić opis MR kolana po urazie?

Witam co oznacza opis RM stawu kolanowego po urazie Ślad wysięku w zachyłku nadrzepkowym. Więzadło krzyżowe przednie i tylne prawidłowe. Więzadło poboczne boczne i przyśrodkowe w normie. W obwodowej części rogu tylnego oraz trzonu łąkotki przyśrodkowej widoczne drobne, poziome pęknięcia... Witam co oznacza opis RM stawu kolanowego po urazie Ślad wysięku w zachyłku nadrzepkowym. Więzadło krzyżowe przednie i tylne prawidłowe. Więzadło poboczne boczne i przyśrodkowe w normie. W obwodowej części rogu tylnego oraz trzonu łąkotki przyśrodkowej widoczne drobne, poziome pęknięcia - dochodzące jedynie do brzegu torebkowego, bez kontaktu z powierzchnią stawową; wysokość i kształt łąkotki zachowane. Łąkotka boczna bez widocznych zmian. Chrząstki stawowe rzepki, kłykci kości udowej i piszczelowej bez wyraźnych zmian. Struktura kostna kłykci kości udowej i piszczelowej prawidłowa. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki w normie. Ścięgno mięśnia podkolanowego prawidłowe. Ciało tłuszczowe Hoffy z niewielkim obrzękiem w części centralnej. Ślad wysięku w kaletce brzuchato-półbłoniastej.. dziękuję i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza taki ból przy więzadle skokowym?

Co oznacza ból w miejscu dotyku palpacyjnego więzadła przyśrodkowego stawu skokowego? Dzień dobry jestem 2 tygodnie po urazie skrętnym stawu skokowego ( już drugim). W momencie urazu był bardzo silny ból w stawie nawet nie mogłam się podnieść. Zauważyłam że... Co oznacza ból w miejscu dotyku palpacyjnego więzadła przyśrodkowego stawu skokowego? Dzień dobry jestem 2 tygodnie po urazie skrętnym stawu skokowego ( już drugim). W momencie urazu był bardzo silny ból w stawie nawet nie mogłam się podnieść. Zauważyłam że jak masuje okolice więzadła przyśrodkowego w stawie skokowym to przechodzi mi tak jakby prąd do palców tej stopy. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza te opis badania po urazie stawu skokowego?

Dzień dobry. 5 tygodni temu urazowi uległ mój staw skokowy i stopa. Kostka w dalszym ciągu jest opuchnieta dostałem dziś wyniki rezonansu. Oczywiscie zanim dostane się się do ortopedy proszę o przetlumaczenie mi co wynika z opisu. Wypadek komunikacyjny. Stan... Dzień dobry. 5 tygodni temu urazowi uległ mój staw skokowy i stopa. Kostka w dalszym ciągu jest opuchnieta dostałem dziś wyniki rezonansu. Oczywiscie zanim dostane się się do ortopedy proszę o przetlumaczenie mi co wynika z opisu. Wypadek komunikacyjny. Stan po urazie. Widoczne obszary stłuczeń szpiku: Kości klinkowatej. Podstawy 1 kości śródstopia. Podstawy trzonu części trzonu 3 kości śródstopia. Kości sześciennej od strony stawu Lisfranca na obszarze 1x1x1cm. Trzeszczki bocznej palucha. Cechy wieloodłamowego z towarzyszącym obrzękiem szpiku kości łódkowatej w części grzbietowo-przyśrodkowej. Niewielki obrzęk i wysiek w stawach MTP 1,2,3 oraz kaletki podskórnej pod głową 1 kości śródstopia. Niewielki obrzęk błony maziowej w stawach stępu, w stawie Choparta i Lisfranca. Wniosek: 1. Cechy wieloodłamowego złamania kości łódkowej 2. Obszary stłuczeń szpiku: Kości stępu, skokowej i śródstopia 1,2,3. w części grzbietowo-przyśrodkowej.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co zrobić z tym obrzękiem kolana?

Witam. Od kilku dni zauważyłam u siebie obrzęk w okolicy stawu kolanowego. Nie miałam żadnego urazu. Wczoraj udałam się na SOR i chirurg odciągnął mi dwie strzykawki. Stwierdził, że jest to płyn wysiekowy. Zalecił okłady i przyjmowanie Nimesilu dwa razy... Witam. Od kilku dni zauważyłam u siebie obrzęk w okolicy stawu kolanowego. Nie miałam żadnego urazu. Wczoraj udałam się na SOR i chirurg odciągnął mi dwie strzykawki. Stwierdził, że jest to płyn wysiekowy. Zalecił okłady i przyjmowanie Nimesilu dwa razy dziennie oraz uniesienie kończyny. Obwód kolana nie zmienił się po odciągnięciu plynu. Czy powinnam jeszcze poczekać czy ewidentnie coś nadal jest nie tak? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy taki opis rezonansu po urazie kolana to coś poważnego?

Witam serdecznie jestem po urazie kolana dostałam wyniki rezonansu magnetycznego. Staw kolanowy lewy z cechami umiarkowanego wysięku w zchyłku nadrzepkowym i śródstawowo oraz niewielkim przerostem błony maziowej. Złamanie przednio-bocznej powierzchni stawowej piszczeli o średnicy ok 21 mm z wklinowaniem... Witam serdecznie jestem po urazie kolana dostałam wyniki rezonansu magnetycznego. Staw kolanowy lewy z cechami umiarkowanego wysięku w zchyłku nadrzepkowym i śródstawowo oraz niewielkim przerostem błony maziowej. Złamanie przednio-bocznej powierzchni stawowej piszczeli o średnicy ok 21 mm z wklinowaniem na głębokość 4 mm w części tylnej i 2 mm w części przedniej. Masywny obrzęk szpiku klykcia bocznego kości udowej oraz w zakresie obu kłykci piszczeli. Czy to coś poważnego? Martwię się, ponieważ uraz nogi już długo trwa wypadek mialam w marcu i tyle miesięcy się ciągnie. Bardzo proszę o podpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Czy doszło do skręcenia palca?

Dzień dobry, czy krwiak podskórny i lekka puchlizna mogą być jedynym śladem po lekkim skręceniu/urazie stawu palca? Lekarz wykonał zdjecie rtg, nie stwierdzil zadnych deformacji poza krwiakiem. Czy nadwyrężenie ścięgien, torebki stawowej i więzadła palca mogą zostać wykryte podczas ogledzin... Dzień dobry, czy krwiak podskórny i lekka puchlizna mogą być jedynym śladem po lekkim skręceniu/urazie stawu palca? Lekarz wykonał zdjecie rtg, nie stwierdzil zadnych deformacji poza krwiakiem. Czy nadwyrężenie ścięgien, torebki stawowej i więzadła palca mogą zostać wykryte podczas ogledzin palca i badania rtg, czy nie ma na to szans trzeba robić dodatkowe badania ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy ten ból stawu jest normalny?

5 tygodni temu doznałem urazu stawu skokowego. Lekarz powiedział, że to nic takiego i po 2 tygodniach będzie dobrze, a ja mam cały czas problem ze stawem. Boli w pewnym zakresie ruchu, jest lekko opuchnięty. Czy to normalne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Kiedy pozbędę się całkowicie bólu i obrzęku kostki po skręceniu?

4 tygodnie temu skręciłam obustronnie staw skokowy. Uraz bez złamania z naderwanym ATFL i olbrzymim krwiakiem. Kostka przy dłuższym chodzeniu (od strony zewnętrznej) boli, obustronnie jest jeszcze obrzęk. Kiedy całkowicie pozbędę się tego obrzęku i bólu? Czy... 4 tygodnie temu skręciłam obustronnie staw skokowy. Uraz bez złamania z naderwanym ATFL i olbrzymim krwiakiem. Kostka przy dłuższym chodzeniu (od strony zewnętrznej) boli, obustronnie jest jeszcze obrzęk. Kiedy całkowicie pozbędę się tego obrzęku i bólu? Czy ma sens przykładanie nadal zimnych okładów? Wykonuje w domu codziennie krótkie ćwiczenia żeby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z kończyną po urazie?

Witam, Mam 33 lata. 1 grudnia miałam uraz stawu skokowego z którym na nieszczęście nie zgłosiłam się do lekarza (opiekowałam się wówczas chorą mamą). Spadłam z niskiego murka, skręcając lewą nogę (inwersja). Noga od razu spuchła. Zasinienie objęło nawet okolice... Witam, Mam 33 lata. 1 grudnia miałam uraz stawu skokowego z którym na nieszczęście nie zgłosiłam się do lekarza (opiekowałam się wówczas chorą mamą). Spadłam z niskiego murka, skręcając lewą nogę (inwersja). Noga od razu spuchła. Zasinienie objęło nawet okolice palców. Chodzę w pożyczonej ortezie. Cały czas jest lekki obrzęk i ból nawet przy ubieraniu nogawki od spodni przez tą nogę czy przykrywaniu kołdrą. Jestem w stanie w miarę prawidłowo chodzić tylko w ortezie. Po paru tygodniach poszłam do lekarza i zrobiono mi rtg. Opis: awulsyjny uraz ścięgna z uszkodzeniem warstwy korowej górnej powierzchni bloczka kości skokowej. Lekarz u którego byłam powiedział, że będzie boleć, bo nic się z tym już nie da zrobić. Jestem osobą aktywną i chciałabym wrócić do turystyki pieszej, do roweru, rolek... Co robić? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza ten guzek okolicy kostki?

Witam,jakis czas temu zauważyłam, że wyrosła mi taka jakby druga kostka na stopie - mały twardy guzek pod kostką od zewnętrznej strony. Dodam, że 15 lat temu doznałam urazu dokładnie w tym miejscu- skręcenie stawu skokowego. Z prześwietlenia opis... Witam,jakis czas temu zauważyłam, że wyrosła mi taka jakby druga kostka na stopie - mały twardy guzek pod kostką od zewnętrznej strony. Dodam, że 15 lat temu doznałam urazu dokładnie w tym miejscu- skręcenie stawu skokowego. Z prześwietlenia opis jest taki: Skostnienie przy bocznej krawędzi dalszego końca lewej kości piętowej, płaskostopie poprzeczne. Ortopeda skierował mnie na rezonans, czekam właśnie na wynik Dodal również taki opis : w okolicy kostki bocznej podudzia lewego wyczuwalne lekkie zgrubienie, zmiana okolicy kostki bocznej, skostnienie? Czy moze być to coś poważnego? Z góry dziekuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy konieczna jest operacja tego stawu?

Stary uraz stawu skokowego, ból, opuchlizna, ból piszczela, przerost mazi stawowej (w USG), obecnie w trakcie diagnostyki. Leczona fibromialgia, zmiany zwyrodnieniowe w wielu stawach. Proszę o interpretację TK: Oddzielony wyrostek tylny kości skokowej o sklerotycznych obrysach, w... Stary uraz stawu skokowego, ból, opuchlizna, ból piszczela, przerost mazi stawowej (w USG), obecnie w trakcie diagnostyki. Leczona fibromialgia, zmiany zwyrodnieniowe w wielu stawach. Proszę o interpretację TK: Oddzielony wyrostek tylny kości skokowej o sklerotycznych obrysach, w jego obrębie i obrębie tylnej kości skokowej liczne torbiele z podrzęstną sklerotyzacją powierzchni oraz nadżerką tylnej kości skokowej. Poszerzona asymetrycznie szpara stawu skokowego w części bocznej - 6mm, w części przyśrodkowej 3 mm. Leczenie farmakologiczne niczego nie wniosło, pozostał ból, trudności w chodzeniu. Czy wskazana jest operacja? pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Jakie badanie wychwyci różnicę?

Witam, Moja stopa po wyleczonym (USG "czyste") nawracającym urazie (wysięk w pochewce ścięgna, innym razem zapalenie trójkąta kagera) nie wytrzymuje powrotu do nawet lekkiej aktywności. Czym się różnią wyżej wymienione tkanki po wyleczonym urazie od ich wersji sprzed urazu,... Witam, Moja stopa po wyleczonym (USG "czyste") nawracającym urazie (wysięk w pochewce ścięgna, innym razem zapalenie trójkąta kagera) nie wytrzymuje powrotu do nawet lekkiej aktywności. Czym się różnią wyżej wymienione tkanki po wyleczonym urazie od ich wersji sprzed urazu, skoro według USG są całkowicie zdrowe, i jakim badaniem można te róznice wychwycić?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co mam robić z tym przeskakiwaniem w kolanie?

Witam. Od pewnego czasu zmagam się problemem "przeskakującego" kolana. Kiedy przysiadam na lewą nogę, w pełnym przysiadzie nagle coś przeskakuje w kolanie i staw ucieka delikatnie do środka. Po czymś takim nie jestem w stanie wyprostować nogi nawet o... Witam. Od pewnego czasu zmagam się problemem "przeskakującego" kolana. Kiedy przysiadam na lewą nogę, w pełnym przysiadzie nagle coś przeskakuje w kolanie i staw ucieka delikatnie do środka. Po czymś takim nie jestem w stanie wyprostować nogi nawet o 10cm. Staw się blokuje. Muszę usiąść, aby odciążyć kończynę. Wtedy czuję, że znowu coś przeskakuje i wraca do normalnego stanu. Poza tym, nie ma większego bólu nie ma opuchlizny. Nigdy nie doznałem urazu stawu kolanowego. Jestem aktywny fizycznie, wiele lat grałem w siatkówkę i piłkę nożną. Mężczyzna 34 lata. Co może być przyczyną?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy należy stosować stabilizator stawu skokowego?

Jestem po urazie stawu skokowego (zerwanie torebki stawowej). Aktualnie przebywam na zwolnieniu, jednak już w piątek wracam do pracy. Czy powinnam do pracy nalozyc stabilizator stawu skokowego? Pracuje po 12h, jestem w ciągłym ruchu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak chronić kolano przed urazem?

Witam, doznałem urazu rzepki, przemieściła się w stawie kolanowym. Z tego co wyczytałem jest to zwichnięcie rzepki. Jestem pod opieką chirurga, stało się to już drugi raz na przestrzeni ostatnich 14 lat. Nie jestem sportowcem. Jednak przechodząc do meritum -... Witam, doznałem urazu rzepki, przemieściła się w stawie kolanowym. Z tego co wyczytałem jest to zwichnięcie rzepki. Jestem pod opieką chirurga, stało się to już drugi raz na przestrzeni ostatnich 14 lat. Nie jestem sportowcem. Jednak przechodząc do meritum - po pełnym powrocie do sprawności, lub na czas rehabilitacji myślę o zakupie jakiegoś usztywnienia, tak aby wspomóc kolano i aby rzepka nie przemieściła się. Widziałem w Internecie różnego rodzaju usztywniacze, ortezy stawu kolanowego. Co by było najlepsze, aby chronić kolano, a właściwie to rzepkę przed podobnymi urazami? Tak w czasie powrotu do pełnej sprawności, a także podczas normalnego życia. Pozdrawiam,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy odłamek po złamaniu ma być usunięty?

Od 7 października po urazie jestem leczona na skręcenie stawu skokowego czyli orteza i kula. Ból zgłaszałam w obrębie kości sześciennej. Cały czas boli i puchnie. W końcu po prawie 3 miesiącach udałam się prywatnie na USG. Okazuje się... Od 7 października po urazie jestem leczona na skręcenie stawu skokowego czyli orteza i kula. Ból zgłaszałam w obrębie kości sześciennej. Cały czas boli i puchnie. W końcu po prawie 3 miesiącach udałam się prywatnie na USG. Okazuje się że mam złamanie z odpryskiem kości sześciennej. Odprysk 2x7mm. Lekarz mówi że już nic z tym się nie da zrobić i mam wrócić do ,, normalnego" życia. Czy tego odłamka nie powinno się usunąć? Mam cały czas żyć z bólem? Mam fizyczną pracę po 12godzin, obawiam się że nie dam rady
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co należy robić po takim urazie kolana?

Witam.Upadłam na kolano i lekarz ortopeda stwierdził uraz stawu kolanowego prawego.W USG naderwanie torebki tylnej i PCL.Klinicznie bez wysięku i niestabilności.Zalecil odciążenie do 6 tyg i tabletki przeciwbólowe.Jest 7 tygodni.Kolano już zginam i nie boli problem polega na wyprostowaniu kolana czuję opór i blokadę.Czy powinna zgłosić się na rehabilitację?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty