Co oznacza te opis badania po urazie stawu skokowego?

Dzień dobry. 5 tygodni temu urazowi uległ mój staw skokowy i stopa. Kostka w dalszym ciągu jest opuchnieta dostałem dziś wyniki rezonansu. Oczywiscie zanim dostane się się do ortopedy proszę o przetlumaczenie mi co wynika z opisu. Wypadek komunikacyjny. Stan po urazie. Widoczne obszary stłuczeń szpiku: Kości klinkowatej. Podstawy 1 kości śródstopia. Podstawy trzonu części trzonu 3 kości śródstopia. Kości sześciennej od strony stawu Lisfranca na obszarze 1x1x1cm. Trzeszczki bocznej palucha. Cechy wieloodłamowego z towarzyszącym obrzękiem szpiku kości łódkowatej w części grzbietowo-przyśrodkowej. Niewielki obrzęk i wysiek w stawach MTP 1,2,3 oraz kaletki podskórnej pod głową 1 kości śródstopia. Niewielki obrzęk błony maziowej w stawach stępu, w stawie Choparta i Lisfranca. Wniosek: 1. Cechy wieloodłamowego złamania kości łódkowej 2. Obszary stłuczeń szpiku: Kości stępu, skokowej i śródstopia 1,2,3. w części grzbietowo-przyśrodkowej.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pana obrażenia wskazują, że podczas wypadku na stopę zadziałały siły przekraczające jej wytrzymałość. Wieloodłamowe złamanie kości łódkowatej oznacza, że jej struktura została naruszona. Zwykle kość ta ulega uszkodzeniom przeciążeniowym u ludzi aktywnie uprawiających sport i w takim przypadku jej fragmenty nie ulegają przemieszczeniu. W opisie rezonansu nie ma wzmianki o oddaleniu odłamków kości względem siebie. W takiej sytuacji leczenie powinno ograniczyć się do odciążenia i unieruchomienia stopy oraz wprowadzenia rehabilitacji. Tym samym zalecamy wizytę u ortopedy, który poprowadzi Pana przez proces rekonwalescencji.

Obszary stłuczeń szpiku w licznych kościach, w części grzbietowo-przyśrodkowej, sugerują, że siła działająca na stopę była skierowana od góry i spowodowała zmiany w strukturze szpiku. Jednak szkielet człowieka stale podlega regeneracji, a stare komórki są zastępowane młodymi. Powypadkowo zmieniona struktura szpiku z czasem odbuduje się w poprzedniej, prawidłowej formie.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/staw-skokowy-budowa-urazy,

https://portal.abczdrowie.pl/kosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.