Co robić z takim urazem kostki?

Witam mam problem. Dzisiaj byłam na wycieczce i wywróciłam się na ruchomych schodach i poczułam lekki ból w kostce ale to zignorowałam. Później jeszcze poszłam w góry i też mnie bolała ale trochę mocniej i nie powiedziałam tego wychowawcą ponieważ uznałam że nie będę zawracać im niepotrzebnie głowy, a gdy już przyjechałam do domu to zauważyłam że kostka jest spuchnięta.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Niestety Pani opis niewiele mówi. Bez wątpienia doszło do urazu kostki, a takich przypadków nie należy bagatelizować. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, wskazane jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań lub od razu skieruje do ortopedy. Jeżeli okaże się, że trzeba długo czekać na spotkanie, proszę rozważyć udanie się na SOR, lub odpłatną wizytę u ortopedy prywatnego. Doraźnie proponujemy także spróbować zmniejszyć obrzęk poprzez uniesienie kończyny w górę i przyłożenie zimnego okładu.

Staw skokowy jest jedną z najciężej pracujących struktur w naszym ciele. Jest jednym z najbardziej złożonych stawów w ciele człowieka i łączy ze sobą pięć różnych kości. Podczas Pani upadku, kostka mogła ulec skręceniu, zwichnięciu, przeciążeniu a nawet złamaniu. Aby zdiagnozować uraz lekarz przeprowadzi z Panią dokładny wywiad medyczny oraz zleci badania takie jak zdjęcie RTG i USG. Od wyników badań będzie zależało dalsze leczenie.

Proszę zapoznać się także z artykułami:

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-nogi

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-kostki-przyczyny-objawy-zapobieganie-leczenie-i-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.