Dlaczego niemowlę ma opuchliznę na kostce?

Mojemu dziecku delikatnie spuchła kostka . Synek ma 6 msc. Kostka jest spuchnięta ale nie jest sina . Dziecko chce skakać na nóżkach i podpiera się na tej nóżce normalnie , jednak przy dotyku widać jakby coś mu tam przeszkadzało . Co robić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

należałoby ustalić przyczynę tego obrzęku – proszę się zastanowić czy jest możliwe skręcenie, stłuczenie kostki lub inny uraz kończyny. Sugeruje to występowanie opuchlizny tylko na jednej nóżce i prawdopodobnie niewielki ból, jaki doskwiera niemowlęciu. O zwichnięciu kostki może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-kostki-przyczyny-objawy-zapobieganie-leczenie-i-powiklania, zaś tu o skręceniu stawu skokowego: https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu-skokowego.

Jeżeli nie występują żadne wykwity i inne zmiany skórne to ukąszenie np. owada czy reakcję alergiczną prawdopodobnie można wykluczyć. Pojawiające się samoistnie obrzęki mogą również być obrzękiem naczynioruchowym, związanym ze zbyt dużą przepuszczalnością naczyń krwionośnych i zazwyczaj pojawiają się na twarzy, ale też na stawach i kończynach. W takiej sytuacji uwagę zwraca napięta skóra w okolicy obrzęku – jeśli zauważyła Pani coś takiego na skórze syna, należy niezwłocznie poinformować o tym pediatrę. Więcej o schorzeniu dowie się Pani z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-naczynioruchowy.

Jeśli dziecko nie okazuje bólu, niepokoju, nie unika stawiania nogi na podłożu, a także nie ma żadnych ogólnych symptomów postępującego procesu zapalnego w organizmie, warto ograniczyć się do obserwacji. Natomiast z uwagi na to, że w przypadku niemowląt nie wolno bagatelizować żadnych dolegliwości, sugeruję skonsultowanie tego z pediatrą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.