Do jakiego lekarza udać się z takim dyskomfortem w podbrzuszu?

Zaczęło się od uczucia ciągnięcia podbrzusza,jest teraz taki nieprzyjemny ból w dolnej części brzucha od paru tygodni bez przerwy który się nasila przy czynnościach, takich ja (schylaniu się , poniesieniu czegoś, kichaniu , śmianiu się itd) uczucie pełności,do tego częste oddawanie moczu, bardzo silne zmęczenie po najprostszych czynnościach, ciążę raczej można wykluczyć,co to może być? gdzie się udać czy do lekarze pierwszego kontaktu czy do ginekologa??
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Panią dolegliwości mogą sygnalizować różne choroby. Nie należy ich bagatelizować. Najlepiej najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Pomocne w określeniu przyczyny problemu może być m.in. wykonanie badania moczu oraz morfologii. Być może konieczne będzie również usg pęcherza moczowego. Jeżeli w badaniach wyjdzie coś niepokojącego, wtedy lekarz skieruje Panią na konsultacje do konkretnych specjalistów.

Z pytania wynika, że nie podejrzewa Pani ciąży, dla pewności warto jednak wykonać test w dniu spodziewanej miesiączki. Dobrym pomysłem będzie także konsultacja z ginekologiem, aby wykluczyć różne schorzenia narządów płciowych. Opisane dolegliwości mogą świadczyć też o problemach z układem moczowym. Być może rozwija się u Pani jakiś stan zapalny, np. pęcherza moczowego, który wymaga szerszej diagnostyki i leczenia. W jego przebiegu u pacjenta może pojawić się bolesność tych okolic, częste oddawanie moczu i parcie na pęcherz.

Warto byłoby przebadać się również pod kątek chorób układu pokarmowego. Ból podbrzusza może być jednym z objawów problemów z jelitami. W tej sytuacji wskazana byłaby konsultacja z gastrologiem. Lekarz może zlecić wykonanie np. kolonoskopii.

Więcej na temat bólu podbrzusza można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.