Czy te wyniki są prawidłowe, czy należy je skonsultować z lekarzem?

Witam , Od jakiegoś czasu dolegają mi objawy: duże pragnienie i częste oddawanie moczu , zmęczenie i senność, pieczenie w ustach. Wykonałem badania krzywa cukrową i insulinową Glukoza na czczo :75mg/dl Insulina na czczo 2.9uUL/ml po1 h: Glukoza: 65 Insulina:6 po2h: Glukoza:76 Insulina:12.4 Czy te wyniki są dobre czy należy je skonsultować z lekarzem? Jakim ?

Witam,

każdy wynik badania nie zależnie od tego czy jest prawidłowy lub nie powinien być z konsultowany z lekarzem prowadzącym lub w Pana przypadku z lekarzem diabetologiem który oceni objawy kliniczne z wynikami badań oraz z badaniem przedmiotowym zleci odpowiednie leczenie lub dodatkową diagnostykę.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednocześnie prawidłowo, że wykonała już Pani pewną diagnostykę pod kątem chorób metabolicznych.

Objawy, które Pani opisała mogą być wynikiem wielu czynników, chorób, jak i reakcją organizmu na zmęczenie, czy chociażby na przewlekły stres.

Trudno jednoznacznie na podstawie samych wyników badań ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom glukozy, jak i insuliny, zarówno na czczo, jak i po obciążeniu wystąpił w ustalonych normach referencyjnych. W przypadku glukozy, wartość została obniżona po godzinie od wypicia roztworu, natomiast wzrosła po dwóch godzinach.

Warto byłoby dodatkowo rozszerzyć diagnostykę o USG jamy brzusznej oraz oznaczenie poziomu lipazy, amylazy oraz prób wątrobowych w surowicy krwi.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/interpretacja-badania-krzywej-cukrowej-i-insulinowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-interpretowac-moja-krzywa-glukozowo-insulinowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.