Co oznaczają takie wyniki krzywej cukrowej w teście 3-punktowym?

Dzień dobry, Proszę o interpretację wyniku krzywej cukrowej w teście 3-punktowym. Dodam, że od kilku lat choruję na nadczynność tarczycy, ale od ponad roku wyniki trójki tarczycowej mam w normie, a thyrozol przestalam brać 2 miesiące temu. Nie wjen czy ma to znaczenie, ale od dziecka (6-7 lat) zdarzały mi się zasłabnięcia jak przy niedocukrzeniu, jadnak niezbyt częste, zazwyczaj kiedy musialam długo stać (np. w kościele). Glukoza na czczo - 79 mg/dl Glukoza po 1h - 89 mg/dl Glukoza po 2h - 37 mg/dl (nie czułam się słabo podczas tego pobrania, dopiero jak po 10 minutach jak wyszlam z laboratorium, przeszło po jedzeniu) Insulina na czczo - 5,93 mU/l Insulina po 1h - 61,56 mU/l Insulina po 2h - 7,9 mU/l Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonano u Pani test obciążenia glukozą oraz krzywą insulinową. To najdokładniejsze i wiarygodne badanie w kierunku wielu chorób metabolicznych, w tym cukrzycy oraz insulinooporności. Wykonana w odpowiednim momencie pozwala w porę wychwycić wszelkie zmiany i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Analizując wyniki Pani badań, można by stwierdzić, że poziom glukozy na czczo, jak i po obciążeniu prawdopodobnie jest prawidłowy, jednakże po dwóch godzinach od wypicia roztworu doszło do znacznego spadku glukozy. Mogłoby to wskazywać na wzmożoną pracę trzustki. Dodatkowo w przypadku krzywej insulinowej, wyniki powinny być prawidłowe, jednakże w przypadku wartości tego hormonu po jednej godzinie, jest on stosunkowo za wysoki.

Można by wywnioskować, że nastąpił za duży wyrzut insuliny, prawdopodobnie przez pewne zaburzenia metaboliczne trzustki.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem diabetologiem. Tylko specjalista będzie mógł realnie wskazać przyczyny takiego stanu i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/interpretacja-badania-krzywej-cukrowej-i-insulinowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.