Co znaczą te wyniki testu obciążenia glukozą?

Dzień dobry, wykonalam test obciążenia glukoza na czczo:77 1h po glukoze 79 2h po glukoze 69. Zastanawia mnie czy tak mały wzrost po 1h jest normalny? Dodam że od jakiego czasu badam glukometrem cukier przed posiłkiem i 1h po i najczęściej cukier 1h po jest niższy niż przed posiłkiem. Kobieta 23 lata
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Cieszymy się, że wykonuje Pani regularnie badania glukozy. To niezbędna profilaktyka w kierunku cukrzycy, jak i innych zaburzeń metabolicznych.

Glukoza pełni wiele ważnych zadań w organizmie, wywierając wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Cukier ten jest najważniejszym źródłem energii, warunkuje pracę narządów wewnętrznych oraz bierze udział w procesie tworzenia białek i tłuszczów.

Badanie krzywej cukrowej wykonuje się u osób, u których zachodzi podejrzenie cukrzycy. Test ten polega na trzykrotnym oznaczeniu poziomu glukozy: na czczo, po godzinie i po 2 godzinach od wypicia rozcieńczonego roztworu glukozy.

Według przyjętych norm, glukoza na czczo powinna wynosić od 70 do 99 mg/dL, po godzinie - poniżej 180 mg/dL, natomiast 2 godziny od wypicia, poziom glukozy powinien wynosić do 140 mg/dL.

Analizując Pani wyniki badań, można by stwierdzić, że może wystąpić u Pani pewne niedocukrzenie, wynikające z znacznego obniżenia poziomu glukozy po 120 minutach od wypicia roztworu. W tym wypadku zalecamy konsultację z lekarzem diabetologiem, który dokładnie oceni wyniki krzywej cukrowej. Specjalista po rzeczowej analizie, zdecyduje o dalszym postępowaniu i pogłębieniu diagnostyki.

Przydatne mogłoby być wykonanie badanie krzywej insulinowej, aby ocenić stan funkcjonowania trzustki i stopień wyrzutu insuliny.



Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

https://portal.abczdrowie.pl/niedocukrzenie-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty