Co znaczą te wyniki testu obciążenia glukozą?

Dzień dobry, wykonalam test obciążenia glukoza na czczo:77 1h po glukoze 79 2h po glukoze 69. Zastanawia mnie czy tak mały wzrost po 1h jest normalny? Dodam że od jakiego czasu badam glukometrem cukier przed posiłkiem i 1h po i najczęściej cukier 1h po jest niższy niż przed posiłkiem. Kobieta 23 lata

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Cieszymy się, że wykonuje Pani regularnie badania glukozy. To niezbędna profilaktyka w kierunku cukrzycy, jak i innych zaburzeń metabolicznych.

Glukoza pełni wiele ważnych zadań w organizmie, wywierając wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Cukier ten jest najważniejszym źródłem energii, warunkuje pracę narządów wewnętrznych oraz bierze udział w procesie tworzenia białek i tłuszczów.

Badanie krzywej cukrowej wykonuje się u osób, u których zachodzi podejrzenie cukrzycy. Test ten polega na trzykrotnym oznaczeniu poziomu glukozy: na czczo, po godzinie i po 2 godzinach od wypicia rozcieńczonego roztworu glukozy.

Według przyjętych norm, glukoza na czczo powinna wynosić od 70 do 99 mg/dL, po godzinie - poniżej 180 mg/dL, natomiast 2 godziny od wypicia, poziom glukozy powinien wynosić do 140 mg/dL.

Analizując Pani wyniki badań, można by stwierdzić, że może wystąpić u Pani pewne niedocukrzenie, wynikające z znacznego obniżenia poziomu glukozy po 120 minutach od wypicia roztworu. W tym wypadku zalecamy konsultację z lekarzem diabetologiem, który dokładnie oceni wyniki krzywej cukrowej. Specjalista po rzeczowej analizie, zdecyduje o dalszym postępowaniu i pogłębieniu diagnostyki.

Przydatne mogłoby być wykonanie badanie krzywej insulinowej, aby ocenić stan funkcjonowania trzustki i stopień wyrzutu insuliny.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

https://portal.abczdrowie.pl/niedocukrzenie-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.