Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Doustny test obciążenia glukozą można wykonać w przychodni lekarza rodzinnego. Polega on na wypiciu na czczo 75mg glukozy rozpuszczonych w 250-300ml wody. Przed wypiciem roztworu, 1h po i 2h po bada się stężenie glukozy we krwi. Test pozwala zdiagnozować cukrzycę lub nieprawidłową tolerancję glukozy lub nieprawidłową glikemię na czczo.
Więcej informacji znajdzie Pan tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

0
Lek. Bianka Małczuk
64 poziom zaufania

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT) jest testem stosowanym w diagnostyce cukrzycy. Do przeprowadzania badania konieczne jest 2-krotne pobranie próbki krwi. Pacjent przychodzi na badanie rano, na czczo (minimum 8 godzin od ostatniego posiłku), po odpoczynku nocnym. Po pobraniu próbki krwi pacjent musi w ciągu 5 minut wypić 75g glukozy (do zakupienia w aptece) rozpuszczonej w 250-300ml wody. Następnie przez 2 godziny pacjent spokojnie czeka w pozycji siedzącej. W tym czasie nie wolno palić papierosów, spożywać posiłków, ani płynów. Po 2 godzinach pobierana jest druga próbka krwi.
Skierowanie na badanie może wystawić lekarz rodzinny, który wcześniej oceni, czy istnieją u Pani wskazania do przeprowadzenia takiego badania i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Proszę również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez Panią lekach.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy