Witamy serdecznie.
Prawidłowo stężenie glukozy na czczo powinno mieścić się w granicach 72-99 mg/dl (4,0-5,5 mmol/l). Po dwóch godzinach od podania glukozy jej stężenie we krwi żylnej powinno być niższe niż 140 mg/dl (7,8mmol/l). Jeżeli wykonano oznaczenie również w 60 minucie (przy teście z 75 g glukozy), stężenie cukru powinno wynosić <180 mg/dl (10 mmol/l).
Jeżeli po 120 minutach uzyska się wynik w granicach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l), rozpoznaje się upośledzoną tolerancję glukozy. To stan przedcukrzycowy. Cukrzycę można stwierdzić, gdy w dwie godziny po obciążeniu stężenie cukru wynosi ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l).
W przypadku testu z 50 g glukozy (w ciąży) stężenie cukru po godzinie powinno być mniejsze niż 140 mg/dl. Jeżeli jest wyższe, należy powtórzyć test z 75 g glukozy z zastosowaniem się do wszystkich zasad jego przeprowadzenia. Jeżeli po dwóch godzinach od obciążenia 75 g glukozy jej stężenie będzie wynosić ≥140 mg/dl, rozpoznaje się cukrzycę ciążową.
Test tolerancji glukozy wykonuje się w następujących sytuacjach:
- gdy istnieją przesłanki, że u danej osoby występuje cukrzyca bądź nieprawidłowa tolerancja glukozy,
- po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania glukozy na czczo między 100 a 125 mg/dl,
- przy występowaniu objawów zespołu metabolicznego (otyłość brzuszna, zbyt wysokie stężenie trójglicerydów, podwyższone ciśnienie tętnicze, zbyt mała ilość cholesterolu HDL) u osoby z prawidłowym stężeniem glukozy na czczo,
- u kobiet w ciąży z nieprawidłowym wynikiem badania glukozy na czczo lub OGTT,
- podejrzewa się reaktywną hipoglikemię (przedłużony OGTT z 75 g glukozy),
- u każdej kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży.