Jakie są normy poziomu cukru?

Witam. Wiem, że to może dużo pytań, ale chciałam wiedzieć, jakie są normy glukozy (w mg mierzone glukometrem), na czczo i bezpośrednio po posiłku u 13-letniego otyłego chłopca? U mojego syna lekarz podejrzewał cukrzycę, kazał mu przez kilka dni mierzyć glukozę. Cukier na czczo wynosił 113-117, a po posiłku czasem przekraczał 200. Lekarz kazał więc mi zmienić mu dietę i poziom cukru na czczo wynosił 89-100, a po posiłku trochę ponad 140. Ale dziś po zjedzeniu kebabu znów miał 220. Czy to może być coś innego niż cukrzyca? Lekarz pewnie poleci wykonanie krzywej cukrowej. Mogą mi Państwo podać normy po 1 h i 2 h po obciążeniu glukozą 75 i 50 g? W jakich sytuacjach konieczne jest wykonanie krzywej insulinowej, na czym polega to badanie i jakie są prawidłowe wyniki? Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.
Prawidłowo stężenie glukozy na czczo powinno mieścić się w granicach 72-99 mg/dl (4,0-5,5 mmol/l). Po dwóch godzinach od podania glukozy jej stężenie we krwi żylnej powinno być niższe niż 140 mg/dl (7,8mmol/l). Jeżeli wykonano oznaczenie również w 60 minucie (przy teście z 75 g glukozy), stężenie cukru powinno wynosić <180 mg/dl (10 mmol/l).
Jeżeli po 120 minutach uzyska się wynik w granicach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l), rozpoznaje się upośledzoną tolerancję glukozy. To stan przedcukrzycowy. Cukrzycę można stwierdzić, gdy w dwie godziny po obciążeniu stężenie cukru wynosi ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l).
W przypadku testu z 50 g glukozy (w ciąży) stężenie cukru po godzinie powinno być mniejsze niż 140 mg/dl. Jeżeli jest wyższe, należy powtórzyć test z 75 g glukozy z zastosowaniem się do wszystkich zasad jego przeprowadzenia. Jeżeli po dwóch godzinach od obciążenia 75 g glukozy jej stężenie będzie wynosić ≥140 mg/dl, rozpoznaje się cukrzycę ciążową.
Test tolerancji glukozy wykonuje się w następujących sytuacjach:
-  gdy istnieją przesłanki, że u danej osoby występuje cukrzyca bądź nieprawidłowa tolerancja glukozy,
- po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania glukozy na czczo między 100 a 125 mg/dl,
- przy występowaniu objawów zespołu metabolicznego (otyłość brzuszna, zbyt wysokie stężenie trójglicerydów, podwyższone ciśnienie tętnicze, zbyt mała ilość cholesterolu HDL) u osoby z prawidłowym stężeniem glukozy na czczo,
- u kobiet w ciąży z nieprawidłowym wynikiem badania glukozy na czczo lub OGTT,
- podejrzewa się reaktywną hipoglikemię (przedłużony OGTT z 75 g glukozy),
- u każdej kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży.