Pomiar poziomu glukozy we krwi a cukrzyca

mam 64 lata , brat ma ciężką źle leczoną cukrzycę, mama ma też cukrzycę ,ale dostała ją dopiero około 75 żyje do dziś (96lat) Ja miałam w ostatnich 2 latach bardzo dużo stresu i jetem fizycznie przemęczona a teraz się przeraziłam bo po posiłku skladającym sie z 3 kromek chleba z chudą wedliną i łyżeczki dzemu mam 140 cukru , czy to jest już cukrzyca?Rano najczęściej mam 92-110, czasem bywa 125,jeśli wieczorem jest jakaś duuża kolacja. Czy mam jeszcze szansę uniknąć cukrzycy. Nie mam woreczka.

Witam Panią,

Aby oficjalnie rozpoznać cukrzycę konieczne są pomiary z krwi żylnej, a nie z glukometru (nie są zbyt dokładne i mierzą stężenie glukozy we krwi włosniczkowej).
Może Pani od razu wykonać test OGTT z 75 g glukozy, który odpowie na Pani pytanie. Prawidłowa glikemia na czczo powinna wynosić do 99 mg%. Od 100-125 rozpoznaje się stan przedcukrzycowy - nieprawidłową glikemię na czczo, a >= 126 cukrzycę (pomiar musi być wykonany dwukrotnie). Test OGTT wystarczy wykonać jednorazowo.Jeśli po 2 h od wypicia glukozy glikemia wyniesie >=200 wtedy rozpoznajemy cukrzycę.

Z poważaniem,

Marek Derkacz